Dirsek sertliğinde açık cerrahi (kolon prosedürü) veya artroskopik cerrahi uyguladığımız hastaların fonksiyonel sonuçları
The functional results of arthroscopic or open (colon procedure) surgery in stiff elbow
  1. Tez No: 352647
  2. Yazar: MEHMET KAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA CAN ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dirsek sertliği nedeniyle açık cerrahi tedavi veya artroskopik cerrahi tedavi uygulanmış hastaların klinik, radyolojik ve sonuçlarının değerlendirilmesi. Hastalar ve Yöntem 2003-2013 yılları arasında dirsek sertliği tanısı ile açık cerrahi veya artroskopik cerrahi yöntemleriyle ameliyat edilen 110 hastanın 12 ay üzeri takip süresi olan ve fizisleri kapanmış, rutin kontrollere gelen 64 hasta (43 açık cerrahi, 21 artroskopik tedavi) çalışmaya alınmıştır. Hastaların ortalama yaşı 37,2 (17-64) olarak tespit edildi. Hastalarımız ameliyat öncesi standart ön-arka röntgengrafileri değerlendirilip ayrıca klinik muayenede ameliyat öncesi ekstansiyon-fleksiyon arkının ameliyat sonrası ile karşılaştırılması yapıldı. Tüm hastalarımızın ameliyat sonrası MEPS ve Q-DASH skorları değerlendirildi. Hastalarımız en az 12 takip süresi olmak üzere ortalama 48 ay takip edilerek tekrar dirsek sertliği gelişimi kontrol edildi. Bulgular Hastaların dirsek sertliğne neden olan etiyolojilere bakıldığında 30 hasta post-travmatik (Post-travmatik, post-cerrahi, uzun immobilizaasyon, HO), 10 hasta eklem içi serbest cisim (OCD, Sinovyal kondromatozis), 12 hasta primer artroz, 5 hasta sinovit (RA, JRA), 3 hasta hemofilik artropati ve 4 hasta izole kafa travması sonrası ( HO) dirsek sertliği gelişen hastalardı. Toplam 63 hastamızın cerrahi sonrası ortalama dirsek eklem hareket açıklığındaki artış ekstansiyon fleksiyon arkında 48,5 dereceydi. Ameliyat sonrası ortalama MEPS 89,6, Q-DASH 8,6 puandı. Hastalarımızın 19'u HO'a sekonder dirsek sertliğiydi. Dirsek eklem hareket açıklığındaki ortalama artış 71,3 dereceydi. Ameliyat sonrası MEPS 85,6, Q-DASH 17,1 puandı. Hastalarımızın 24'ü HO olmayan ve açık cerrahi gevşetme yaptığımız gruptu. Dirsek eklem hareket açıklığındaki ortalama artış 44,1 dereceydi. Ameliyat sonrası MEPS 81,6, Q-DASH 6,2 puandi. Artroskopik cerrahi gevşetme yaptığımız 21 hastanın dirsek eklem hareket açıklığındaki ortalama artış 34,0 dereceydi. Ameliyat sonrası MEPS 98,3, Q-DASH 3,5 puandı. Her bir gruptaki dirsek eklem hareket açıklığındaki artış istatiksel olarak anlamlı bulunmuşur. Sonuçlar Doğru endikasyon ve ameliyat öncesi iyi planlama ile etiyolojik faktörden bağımsız olarak sert dirseğin cerrahi tedavisinde iyi sonuçlar almak ve ameliyat sonrası dönemde korumak bizim klinik serimizde mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The aim of this study was to evaluate the clinic and radiologic outcomes of the open surgical and arthroscopic surgical treatment were performed to patients because of stiff elbow. Material and Methods: From 2003 to 2013 there were 110 patients who received diagnosis of stiff elbow and treated with open surgery or arthroscopic surgery methods. We studied 64 patients (43 open surgery, 21 arthroscopic surgery ) coming to controls with 12 months follow up and closed physis. Patients' mean age is 37.2 (17-64). Preoperatively patients' standart anteroposterior X-rays were evaluated also we compared preoperative and postoperative values of extension-flexion and supination-pronation arc. After surgery MEPS and Q-DASH scores were evaluated. our patients 'average follow-up period of 48 months ,including at least 12 months follow up .In this period we followed patients to check redeveloping of elbow stiffness . Results İf we look at etiology of elbow stifness, 30 patients with post-traumatic (post-traumatic, post-surgical, long immobilization, HO), 10 patients with intra-articular loose bodies (OCD, synovial chondromatosis), 12 patients with primary arthrosis, 5 patients with synovitis (RA JRA), 3 patients with hemophilic arthropathy and 4 patients with isolated head trauma (HO) were patients with elbow stiffness. After surgery, total 63 patients' the average increase in elbow extension-flexion arc of motion was 48.5 degrees. The mean postoperative MEPS was 89.6, Q-DASH was 8.6 points. 19 of our patients with elbow stiffness was secondary to HO. The mean increase in elbow range of motion was 71.3 degrees. Postoperative MEPS was 85.6, Q-DASH was 17.1. A group of 24 patients were non HO group and were done open surgical release. The mean increase in elbow range of motion was 44,1 degrees. . Postoperative MEPS was 81.6, Q-DASH was 6,2. 21 patients' were done arthroscopic surgical release. Mean increase in elbow range of these patients was 34 degrees. Postoperative MEPS 98.3, Q-DASH score was 3.5. For each group, the increase in elbow range of motion was found to be significant statistically. Conclusion With correct indication and good preoperative planning regardless of the etiologic factors it is possible to get good results in the surgical treatment of stiff elbow and maintain these results in our clinic series.