Sistemik ketotifen fumaratın (mast hücre stabilizatörü) ratlarda (sıçan) kırık kaynamasına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of systemic ketotifen fumarate (mast cell stabilizer) on fracture union in rats
- Tez No: 933313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Travma sonrası eklemde meydana gelen katılık, Ortopedi ve Travmatoloji pratiğinde karşılaşılan,en istenilmeyen durumlardan biridir. Literatürde bu durumdan korunmak için pek çok tedavi yöntemi önerilmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bir antihistaminik olan Ketotifen Fumaratın eklemde oluşan katılığı azaltabileceği gösterilmiştir. Fakat Ketotifen fumaratın kırık kaynaması üzerine olan etkisi literatürde çok bulunmamaktadır. Bizim amacımız bir kemik kırığı durumunda uygulanan düşük doz veya yüksek doz Ketotifen Fumaratın kemik kırığı üzerine olan etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Sprague – Dawley cinsi 48 dişi sıçanın sağ femurlarına, açık kırık modeli uygulandı ve intramedüller Kirshner teli ile tespit edildi. Ardından sıçanlar 4 farklı gruba ayrıldı. Gruplar Kontrol grubu, Sham grubu, Düşük doz grubu ve Yüksek doz grubu olarak adlandırıldı. Kontrol ve Sham grubuna herhangi bir farmakolojik ajan verilmedi, Düşük doz grubuna oral gavaj ile 1 mg/kg Ketotifen Fumarat, yüksek doz grubuna ise oral gavaj ile 5 mg/kg Ketotifen Fumarat verildi. Sham grubuna da oral gavaj yapıldı fakat gavaj ile farmakolojik bir ajan verilmedi. Tüm denekler 21 gün belirlenen koşullarda takip edildi. 22. Gün tüm sıçanlar sakrifiye edildi. Açık kırık modeli oluşturulan sağ femurlar; radyolojik, histolojik ve biyomekanik olarak incelendi. Belirlenen skorlamalar yardımıyla ölçümleri yapıldı. Ölçülen parametler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Yapılan histopatolojik inceleme sonucu Huo skorlama sistemine göre sırasıyla; Kontrol grubunda 6,17±0,75 Puan, Sham grubunda 7,17±0,98 puan, Düşük doz Ketotifen grubunda 8,33±0,52 Puan, Yüksek doz Ketotifen grubunda 8,5±0,55 puanlanmıştır. Radyolojik incelemede ise skorlama için daha önceden belirlenen“modifiye RUST skoru”kullanılmıştır. Kontrol deney grubunda ortalama modifiye RUST skoru değeri 11,27±1,35olarak hesaplanırken, Sham grubunda ortalama modifiye RUST skoru değeri 11,27±1,35 hesaplanmıştır. Düşük doz gruplarında ortalama modifiye RUST skoru değeri 15,17±1,03 olarak hesaplanmıştır. Yüksek doz grubunda ise ortalama modifiye RUST skoru değeri 13,64±1,63 olarak hesaplanmıştır. Buna göre Kontrol grubu ve Sham grubu Radyolojik skorlama ortalaması Düşük doz ve Yüksek doz gruplarına göre daha düşüktür. Yapılan biyomekanik incelemelerde ise Düşük doz Ketotifen grubunda medyan sağ femur maksimum yük değeri 22,03 (16,25-39,22)N olarak hesaplanırken Yüksek doz Ketotifen grubunda medyan sağ femur maksimum yük değeri 21,48 (16,88-51,41) N, Kontrol grubundaki medyan sağ femur maksimum yük değeri 22,34 (16,41-32,03) N ve son olarak Sham grubundaki medyan sağ femur yük değeri 21,56 (17,81-36,25) N olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Ketotifen Fumaratın kırık kaynaması üzerine olumsuz bir etkisinin olmadığı görüldü. Yapılan Radyolojik incelemede, düşük doz ve yüksek doz deney gruplarındaki sıçanlarda daha fazla kaynama dokusu olduğu görüldü, histolojik incelemede düşük doz ve yüksek doz Ketotifen Fumarat grubunda, kontrol ve sham grubuna göre daha fazla kaynama dokusu olduğu görüldü. Yapılan biyomekanik incelemede ise elde ettiğimiz değerler kontrol grubu, sham grubu ve deney gruplarında birbirlerine yakın çıktı. Travma sonrası eklem sertliği özellikle dirsek ve omuz gibi eklemlerde en çok korkulan patolojilerdendir. Literatürde Ketotifen Fumarat tedavisinin eklem sertliğini azalttığı söyleyen hayvan deneyleri ve klinik çalışmalar vardır. Biz de Ketotifen Fumaratın kemik kırığı kaynamasına etkilerini inceledik. Radyolojik, Histolojik ve Biyomekanik olarak Ketotifen Fumaratın kemik kırığı kaynamasına kötü bir etkisinin olmadığını tespit ettik. Bu sonuçlar çerçevesinde yapılacak klinik çalışmalar ile Ketotifen Fumaratın travmatik eklem kırıklarında, eklem sertliğini engellemesi amacıyla mevcut tedaviye eklenmesi düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The stiffness that occurs in the joints after trauma is one of the most undesirable and sustained ones applied in Orthopedics and Traumatology practice. Elements of many treatment methods for this protection in the literature. Measures that can reduce the stiffness that occurs in the addition of Ketotifen Fumarate, a durable antihistamine made in recent years. However, the effect of Ketotifen Fumarate on fracture is not available in the literature. Our aim is to reveal that the application of low or high dose Ketotifen Fumarate on bone fracture in the event of a bone fracture occurs. Material and Method: An open fracture model was applied to the right femurs of 48 female Sprague-Dawley rats and fixed with an intramedullary Kirshner wire. Then, the rats were divided into 4 different groups. The groups were named as Control group, Sham group, Low dose group and High dose group. No pharmacological agent was given to the Control and Sham groups, and oral gavage was performed in the Sham group, but no pharmacological agent was given by gavage. 1 mg/kg Ketotifen Fumarate was given to the low dose group by oral gavage, and 5 mg/kg Ketotifen Fumarate was given to the high dose group by oral gavage. All subjects were followed up for 21 days under the specified conditions. All rats were sacrificed on the 22nd day. Right femurs with open fracture models were examined radiologically, histologically and biomechanically. Measurements were made with the help of the determined scores. The measured parameters were compared statistically. Results: According to the Huo scoring system as a result of the histopathological examination; 6.17±0.75 points were scored in the Control group, 7.17±0.98 points in the Sham group, 8.33±0.52 points in the Low-dose Ketotifen group, and 8.5±0.55 points in the High-dose Ketotifen group, respectively. In the radiological examination, the previously determined“modified RUST score”was used for scoring. While the average modified RUST score value was calculated as 11.27±1.35 in the Control experimental group, the average modified RUST score value was calculated as 11.27±1.35 in the Sham group. The average modified RUST score value was calculated as 15.17±1.03 in the low-dose groups. The average modified RUST score value was calculated as 13.64±1.63 in the high-dose group. Accordingly, the average radiological scoring in the Control and Sham groups was lower than the Low-dose and High-dose groups. In the biomechanical examinations, the median right femur maximum load value was calculated as 22.03 (16.25-39.22)N in the Low-dose Ketotifen group, the median right femur maximum load value was calculated as 21.48 (16.88-51.41) N in the High-dose Ketotifen group, the median right femur maximum load value in the Control group was 22.34 (16.41-32.03) N and finally the median right femur load value in the Sham group was calculated as 21.56 (17.81-36.25) N. Conclusion: It was observed that Ketotifen Fumarate had no negative effect on fracture union. In the radiological examination, it was seen that there was more union tissue in the rats in the low-dose and high-dose experimental groups, and in the histological examination, it was seen that there was more union tissue in the low-dose and high-dose Ketotifen Fumarate groups compared to the control and sham groups. In the biomechanical examination, the values we obtained were close to each other in the control group, sham group and experimental groups. Post-traumatic joint stiffness is one of the most feared pathologies, especially in joints such as the elbow and shoulder. There are animal experiments and clinical studies in the literature stating that Ketotifen Fumarate treatment reduces joint stiffness. We also examined the effects of Ketotifen Fumarate on bone fracture union. We determined that Ketotifen Fumarate did not have a negative effect on bone fracture union radiologically, histologically and biomechanically. Within the framework of these results, clinical studies to be conducted may consider adding Ketotifen Fumarate to the current treatment in order to prevent joint stiffness in traumatic joint fractures.