Kolemanit ve bentonitin Divriği mermer cevherinin peletlenmesinde bağlayıcı olarak kullanılması
- Tez No: 35268
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET Demir cevheri peletlenmesinde bağlayıcı olarak kolemanit kalsine kolemanit ve kolemanit + bentonit kullanılmasının et_ kilerini araştırmak için bir seri deney yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, en iyi sonuçlar kalsine kolemanit ile yapılan peletlerden elde edilmiştir. Kolemanitin kal_ sine edildikten sonra bağlayıcı olarak kullanılabileceği ve pişirme işleminden sonra kolemanit veya kolemanit + bentonit ile yapılan peletlerden daha yüksek bir düşme dayanımı verebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to compare the effects of colemanite, calcined colemanite and colemanite + bentonite as binder in iron ore pe 1 1 etization, a series of test were made. The best results obtained in the laboratory for the pel_ letization of iron ore were with calcined colemanite. It has been provided by this study that calcined colemanite can be used as binder in iron ore pe 1 1 et i zat ion and gives higher drop strenghts after induration than those for pellets made with colemanite and bentonite + colemanite.