Bilyalı değirmenlerde kullanılan yüzey plakalarındaki aşınma parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 35267
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KINIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Madencilik endüstrisinde kullanılan değirmenlerin içlerindeki çalışan yüzeylerinde değişebilir aşınma plakaları kullanılır. Bu plakaların çarpma dayancının ve aşınmadirençlerinin yüksek olması gerekir. Bilyalar ve değirmene beslenen cevher, aşınma plakalarındaki aşınmanın sebebidir. Aşınma plakası olarak genellikle, yüksek manganlı çelik, yüksek kromlu beyaz dökme demir veya nikel alaşımlı çelik malzeme kullanılır. Bu çalışmada, Kütahya 100. Yıl Gümüş Madeni İşletmesindeki bilyalı değirmenlerde kullanılan yüzey plakalarının aşınma parametreleri incelenmiştir, bu amaçla yüksek manganlı (%12) çelik ve yüksek kromlu (%15) beyaz dökme demirden yapılmış deney numuneleri hazırlanmıştır.deneysel çalışmalarda 1. Aşındırıcı malzeme tane boyutunun etkisi, 2. Aşındırıcı katı-sıvı karışımındaki pH'nın etkisi, 3. Aşındırıcı malzemedeki % katı miktarının aşınmaya olan etkisi araştırılmıştır. Deneylerin sonucunda aşındırıcı tane boyutunun artması ile deney numunelerindeki aşınma miktarında arttığı görülmüştür. Elde edilen diğer bir sonuç ise aşındırıcı katı sıvı karışımının pH'ının artması ile deney numunelerindeki aşınma kayıplarının artmasıdır. Ayrıca aşındırıcı katı-sıvı karışımı yoğunluğunun az olması nedeniyle deney numunelerindeki aşınma kayıpları azalmıştır. Bunlara ek olarak deneylerin sonucunda değirmenlerde kullanılan yüksek kromlu (%15) beyaz dökme demirin aşınma direncinin yüksek manganlı (%12) çeliğin aşınma direncinden daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the mining industry the internal working faces of mills consist of renewable liners. The liners must be impact and wear resistant. Balls and ore cause wear on the liners. Liners are usually made of manganese steel, high chrome white cast iron and alloyed nickel steel (Ni hard). In our study, the wear paremeters of liners used in ball mill at Etibank 100. Yıl silver mine are determined. Experimental specimens are prepared from high manganese (%12) steel and high chrome (%15) white cast iron, both of them are used presently at the ball mills. In our experiment; 1. The effect of abrasives particle size, 2. The effect of pH in abrasive pulp, 3. The effect of solid by weight in abrasive are investigated. Experimental results show that the larger is the abrasive particle size the higher is the wear increase. An increase in pH of the pulp increases the wear of specimens. In decreasing the weight % of the content of the pulp, decreases the wear of the specimen. In addition, wear of the resistance of the hihg chrome (%15) white cast iron is found to be higher than high manganese (%12) steel.