Sivelestat ve edaravone'nın detorsiyone sıçan overindeki iskemi-reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkisi
The protective effect of sivelestat and edaravone on ischemia- reperfusion injury in rat ovary
  1. Tez No: 352695
  2. Yazar: FATMA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UGUR SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada sıçan adneksiyel torsiyon-detorsiyon modelinde overde iskemi/reperfüzyonun neden olduğu hasarın biyokimyasal ve histolojik parametreler üzerinden değerlendirilmesi ve sivelestat ve edaravone verilmesinin bu parametrelerde oluşabilecek değişikliklere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu randomize kontrollü deneysel çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu izni alındıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Multidisipliner Deney Hayvanları Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Kırkiki adet dişi Wistar cinsi sıçan (250-300 gr) 6 gruba ayrılarak çalışıldı. Grup 1: Sadece laparotomi uygulanan sham kontrol grubu (n=7), Grup 2: Torsiyon grubu (n=7), Grup 3: Torsiyon-detorsiyon grubu (n=7), Grup 4: Torsiyon-detorsiyon + salin verilen grup (n=7), Grup 5: Torsiyon-detorsiyon + sivelestat verilen grup (n=7), Grup 6: Torsiyon-detorsiyon + edaravone verilen grup (n=7). Over dokusu örnekleri ışık mikroskobunda histolojik olarak incelendi. Sıçanların deney sonunda elde edilen kan örneklerinde ve over dokularında malondialdehit (MDA) düzeyleri ve over dokularında nitrik oksit (NO) düzeyleri çalışıldı. BULGULAR: Histolojik değerlendirmede; reperfüzyon hasarının, sadece iskemik hasara göre daha şiddetli olduğu izlendi. Sivelestat ve edaravone ile bu hasarın azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine the ovarian protective effects of sivelastat and edaravone on ischemia-reperfusion injury in a rat ovarian torsion models and analyze histological-biochemical changes. METHODS: The experimental protocol was approved by the Local Ethics Committee of Faculty of Medicine , Dokuz Eylül University. Surgical procedures were performed in Dokuz Eylül University's Experimental Animal Laboratory. 42 Wistar albino rats weighted 250-300gr divided to 6 groups. (1):sham group, (2):torsion group, (3):torsion-detorsion group, (4): torsion-detorsion /saline group, (5): torsion-detorsion /sivelastat group, (6): torsion-detorsion /edaravone group. The sections of the ovarian tissues were evaluated histologically. Malondialdehyde levels were detected from both plasma and the tissue samples. Nitric oxide levels were detected from the tissue samples. RESULTS: Histological examination confirmed that reperfusion caused more detrimental effects than only ischemia, which could be et least partially prevented by sivelestat and edaravone.