Polikistik over sendromlu olgularda otonom sinir sistemi işlevi ile birlikte anksiyete ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of autonomic nervous system function with anxiety and depression condition in polycystic ovary syndrome patients
- Tez No: 352754
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) kadın popülasyonun %12-18?inde görülen kronik endokrin bir bozukluktur. Sendromun klinikte karsımıza çıkan en sık bulguları anovulasyon / oligomenore, hirsutizm, akne, obezite ve infertilitedir. Mevcut klinik bulgular PKOS?lu hastalarda anksiyete ve depresyon görülme sıklığını artırmaktadır. PKOS multifaktöryel ve heterojen bir hastalıktır. Birçok sistemi etkileyeceği aşikardır. Bu sistemlerden birisi de otonom sinir sistemidir. Araştırmacılar PKOS ve otonom sinir sistemi ilişkisini göstermişlerdir. Bu çalışmalarda otonom fonksiyonlardaki değişiklikler PKOS?lu hastalarda gözlenen hormonal değişiklikler ile açıklanmaya çalışılmıştır. Oysaki çalışmalarda PKOS?lu hastaların psikolojik durumları dikkate alınmamıştır. Hem PKOS?ta hem de anksiyete ve depresyonda otonom sinir sistemi etkilenmektedir. Dolayısı ile PKOS?taki otonom fonksiyonların etkilenmesini sadece hormonal faktörlere bağlamanın yetersiz kalacağını düşündük. Çalışmamız Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine 2012-2013 yılları arasında başvuran 40 PKOS?lu hastadan oluşan çalışma grubu ve 40 sağlıklı bayandan oluşan kontrol grubunda yapıldı. Hastaların demografik verileri alındı, biyokimyasal ve hormonal analizleri çalışıldı. Başvuran bireylerin anksiyete ve depresyon açısından değerlendirilmesinde hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HAD) kullanıldı. Otonom sinir sistemi fonksiyonlarını incelemek için ise sempatik deri cevabı (SDY) ve kalp hızı değişkenliği (HRV) bakıldı. PKOS?lu hasta grubunda LH, DHEAS, serbest testosteron, total testosteron ve androstenedion değerlerini, ferriman gallwey, anksiyete ve depresyon skorlarını yüksek bulduk. SDY ve HRV analizlerinde ise her iki grup arası anlamlı farklılık bulamadık. Bu durumun hasta sayısının azlığına veya çalıştığımız otonom fonksiyon testlerine bağlı olabileceğini düşündük. Gelecekte yapılacak geniş sayıdaki çalışmalar veya otonom fonksiyonları daha iyi analiz edecek testler ile bu durum daha da aydınlığa kavuşacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a chronic endocrine disorder of 12-18% of the women population. The most common clinical signs of the syndrome encountered with anovulation / oligomenorrhea, hirsutism, acne, obesity and infertility. PCOS present clinical findings in patients with increased incidence of anxiety and depression. PCOS is a multifactorial and heterogeneous disorder. Affect many systems is obvious. One of these systems is the autonomic nervous system. Researchers have demonstrated the relationship between PCOS and the autonomic nervous system. In these studies, changes in autonomic functions is tried to be explained by hormonal changes observed in patients with PCOS. These studies have not taken into account psychological status of patients with PCOS. Autonomic nervous system is affected as well as anxiety and depression and both PCOS. Therefore, only thought that PCOS affect autonomic functions determined by a combination of hormonal binding would be insufficient. We had taken a total of 40 patients with PCOS and 40 healthy lady of control group patients who examined in the Cumhuriyet University Medicine Faculty, Obstetric and Gynecology Department between 2012-2013. The demographic data and biochemical and hormonal analysis of the patients enrolled, were studied. We used the hospital anxiety and depression scale (HADS) to evaluate anxiety and depression condition in patients; and also sympathetic skin response (SDY) and heart rate variability (HRV) were evaluated for examining the functions of the autonomic nervous system. LH, DHEAS, free testosterone, total testosterone, and androstenedione, Ferriman-Gallwey, anxiety and depression scores values was high in patients with PCOS. SSR and HRV analysis did not find significant differences between the two groups. This condition might be due to tried lower number of patients and autonomic function tests. A large number of studies to be performed in the future, or that a better analysis of autonomic function tests suggest that it will gain even more light.