Osteomalazili hastalarda vitamin D tedavisine cevabın değerlendirilmesi
Evaluation the response to vitamind treatment in patients with osteomalacia
  1. Tez No: 352753
  2. Yazar: SELİN DİNÇER GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KILIÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalında 2010 Ocak - 2011 Temmuz dönemleri arasında osteomalazi tanısı alan hastalar alındı. Hastaların D vitamini düzeylerinin cinsiyet, yaş, mevsim, vücut kitle indeksi (VKİ), giyim şekli, klinik semptomları ve kendisinden hoşnutluk hali ile ilişkisi değerlendirildi. Hastaların D vitamini tedavisine cevapları ve D vitamininin kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), parathormon (PTH), albümin, kreatinin ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya ortalama yaşı 43,98±14,95 yıl olan 533 birey alındı. Çalışmaya alınan bireylerin 65?ini (%12,2) erkekler, 468?ini (%87,8) kadınlar oluşturuyordu. Hastaların 25-OHD düzeyi ile cinsiyet, yaş ve giyim şekli arasında anlamlı ilişki yoktu. Yine tanı anında Ca, PTH, ALP düzeyleri hastaların büyük kısmında normaldi (sırasıyla %96,4, %79,7, %93,5). Tanı anında sonbahar mevsiminde 25-OHD düzeyi en yüksek (9,03 ± 4,46 ng/ml) olmasına rağmen mevsimler arasında anlamlı fark yoktu. Yaş arttıkça PTH, ALP, kreatin artmakta, D vitamini, Ca, P düzeylerinde önemli farklılık olmamakta, albümin ise azalmaktadır. Ayrıca Ca? u düşük veya normal olanların ALP değerleri de normal aralıkta bulunmuştur. Tedavi sonrası hastaların %40,9?unda 25-OHD düzeyi 30 ng/ml ve üzerinde çıkarken, %21,6?sında 20-29,9 ng/ml arasında, %23,3? ünde 25-OHD 20 ng/ml?nin altında, %14,3?ünde 10 ng/ml? nin altında bulunmuştur. Hastaların %61,4?ü yaygın kemik ve kas ağrısı şikayeti ile başvururken tedavi sonrasında %74,3?ünde bu şikayetler geçmişti. Kendinden hoşnut olmadığını belirtenlerin oranı %79 iken, tedavi sonunda hoşnut olanların oranı %86,6?ya yükseldi. Vücut kitle indeksi arttıkça tedaviye verilen cevap azalmıştı. Sonuç olarak osteomalazi önemli bir sağlık problemidir. Özellikle güneşle teması kısıtlı olan bölgelerde ve mevsimde ciddi D vitamini eksikliği (
Özet (Çeviri)
Osteomalacia is a metabolic bone disease causing bone mineralization defect due to vitamin D deficiency. Patients who were diagnosed as osteomalacia in between January 2010 and July 2011 in the Department of Endocrinology and Metabolism of Cumhuriyet University School of Medicine were included in this study. Vitamin D levels in patients were evaluated depending on the relationship between gender, age, season, body mass index (BMI), clothing style, clinical symptoms and their state of self-satisfaction. Patients? response to vitamin D treatment and the relationship between vitamin D and calcium (Ca), phosphorus (P), alkaline phosphatase (ALP), parathyroid hormone (PTH), albumin, creatinine were investigated. With a mean age of 43.98 ± 14.95 years a total number of 533 subjects were included in the study. 65 (12.2%) of the subjects were men, 468 (87.8%) were women. There was no significant relationship between 25-OHD levels and gender, age and type of clothing of the patients. In the majority of patients Ca, PTH and ALP levels were normal at the time of diagnosis (96.4%, 79.7%, and 93.5% respectively). Although in autumn 25-OHD level was the highest (9.03 ± 4.46 ng / ml) at diagnosis there was no significant difference between seasons. With increasing age, the levels of PTH, ALP, creatinine significantly increased, no significant differences were detected in the levels of vitamin D, Ca, P and albumin decreased. Furthermore, in the patients whose Ca levels were low or normal, their ALP values were found in normal ranges. After treatment, 25-OHD levels were found 30 ng/ml and above in 40.9% of patients, between 20 and 29.9 ng/ml in 21.6%, 20 ng/ml and below in %23 and below 10 ng/ml in 14.3% of the patients. 61.4% of the patients were complaining of common bone and muscle pain. After treatment, these complaints had passed in 74.3% of patient. Those who stated that there were not self-satisfied composed of 79% of the patients; however, 86.6% were satisfied at the end of the treatment. Response to the treatment decreased with increasing body mass index. In conclusion, osteomalacia is an important health problem. Especially in areas and season with limited exposure to the sun, in the treatment of serious vitamin D deficiency (