Spinal anestezi altında transüretral rezeksiyon uygulanan hastaların intraoperatif, hemodinamik ve EKG de QT değişikliklerinin preoperatif değerler ile karşılaştırılması karşılaştırılması
The comparison of intraoperative and preoperative hemodynamic and QT interval changings in tur patients under spinal anesthesia
  1. Tez No: 352780
  2. Yazar: CAFER SARPDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamıza Spinal anestezi altında Transüretral rezeksiyon uygulanan hastaların intraoperatif hemodinamik değişiklikler ve QT mesafesi değişikliklerinin preoperatif değerler ile karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya Transüeratral rezeksiyon uygulanacak 40-65 yaş arası ASAI-II (American Society of Anesthesiologists) toplam 45 hasta rastgele olacak şekilde 3 Grupa ayrıldı. I. Grupa (n=15) %0.9 NaCl, II. Grupa Jelatin ,III. Grupa Hidroksietil nişasta 18 gauge intraket ile açılan IV damar yolundan verildi. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra L3-L4 aralığında spinal anestezi gerçekleştirildi ve duyu kontrolu ` pin-prick? testiyle yapıldı. Hemodinamik parametreler (SKB, DKB, OAK, SPO2, KAH) operasyon öncesi ve operasyon süresince 5 dakika aralıklarla ve operasyon sonrası kaydedildi. QT değerleri operasyon öncesi ve operasyon süresince 5.,15.,30.,60.,dakikalarda ve operasyon sonrası kaydedildi. Sistolik kan basıncının bazal değere göre %30 azalması hipotansiyon ve kalp atımının 50/dk altında olması bradikardi olarak kabul edildi. Gruplar arası ve grupların kendi aralarında hemodinami (SKB, DKB, OAB, sPO2, KAH) açısından anlamlı bir fark bulunmazken (p>0.05) QT mesafesi Grup I?de (NaCl), preoperatif ile postoperatif dönem arasında, preoperatif değerler ile 5.dk ve 10.dk ile postoperatif ölçümler arasındaki farklılık anlamlı olup ve bu değerlerde artış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to compare intraoperative hemodynamic changes and changes in QT interval with preoperative values in patients undergoing transurethral resection under spinal anesthesia. The study comprised of a total of 45 patients, between the ages of 40 to 65 and ASA I-II (American Society of Anesthesiologists) who were planned to undergo transurethral resection. The patients were randomly divided into 3 groups. %0.9 NaCl to group I (n=15), gelatin to group II, and to group III hydroxyethyl starch were intravenously injected via using 18 gauge intravenous catheter. Spinal anesthesia applied between L3-L4 levels after patients were brought to operating room and sensory control was performed with 'pin-prick' test. Hemodynamic parameters (SBP, DBP, OAK, SPO2, HR) were recorded as 5-minute intervals in preoperative period and also during the operation. QT values were recorded in 5, 15, 30, 60 minutes, before, during and after the operation. 30% reduction to baseline in systolic blood pressure and heartbeat under 50/min were considered to be bradycardia. There was no significant hemodynamic (SBP, DBP, MAP, SpO2, HR) differences between the groups (p> 0.05) whereas in Group I (NaCl), QT interval, between the preoperative and postoperative period were significantly different. Also we compared preoperative values and postoperative values of post-op 5min and 10min and found significant difference and increase.