Acil servis hemşirelerinin acil serviste sıklıkla kullanılan ilaçlar hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge levels of emergency room nurses about frequently used drugs
- Tez No: 352790
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servis hemşirelerinin sıklıkla kullandıkları intravenöz ilaçlar hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Şubat-Aralık 2013 tarihleri arasında, Samsun ili ve ilçelerindeki 17 hastanenin acil servislerinde hemşire olarak görev yapan 126 sağlık personeli katılmıştır. Anket formu oluşturulurken ilk bölümde demografik veriler, ikinci bölümde ise acil servislerde sıklıkla kullanılan intravenöz ilaçların endikasyonları, kontrendikasyonları, yan etkileri, uygulama dozları ve dikkat edilmesi gereken özel durumlarla ilgili hazırlanan ifadelere yer verilmiştir. Bulgular: Katılımcıların çoğunluğunu 25-40 yaş grubu, sağlık meslek lisesi mezunu, 2-6 yıllık meslek deneyimine sahip hemşireler oluşturmaktadır. İlaçlarla ilgili hizmet içi eğitim alanlar % 39,7, ilaçlarla ilgili bilgilerinin yetersiz olduğunu söyleyenler % 87,3'tür. İlaç bilgi düzeylerine göre aldıkları puan ise 4-66 puan arasıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to detect the knowledge levels of emergency room nurses on the intravenous drugs they frequently use. Material and method: 126 medical personnel working as nurses in the emergency rooms of 17 hospitals in the province of Samsun and its towns participated in the study between the dates of February-December 2013. While preparing the questionnaire form demographical data in the first section and indications, contraindications, adverse effects, application doses of intravenous drugs frequently used in emergency rooms and statements prepared about specific circumstances which require attention have been contained. Results: Nurses between the ages of 25-40, graduated from medical vocational high schools, with 2-6 years of professional experience constitute most of the participants. Those who had had in-service training about the drugs make up 39.7 %, and those who said their knowledge about the drugs were inadequate make up the 87.3 %. The scores they achieved on their knowledge levels of drugs vary between 4-66.