Gingivitisli ve periodontitisli bireylerde YKL-40 akut faz proteini ve interlökin-6 seviyelerinin biyokimyasal olarak incelenmesi
Analysis of YKL-40 acute-phase protein and interleukin-6 levels in patients with gingivitis and periodontitis
- Tez No: 352791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAYIR KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Yeni bir akut faz proteini olan YKL-40'ın romatoid artrit, tip 2 diabet ve koroner arter hastalıkları gibi inflamatuar hastalıklarda arttığı gösterilmiştir. Ancak, YKL-40 ve periodontal hastalık arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. İnterlökin-6 (IL-6); akut faz proteini sentezinin majör düzenleyicisi olup, periodontal hastalıklarda en fazla çalışılmış inflamatuar belirleyicilerden biridir. Bu çalışmada, sağlıklı bireyler ile periodontal hastalığı olan bireylerde dişeti oluğu sıvısı (DOS) ve serumda YKL-40 ve IL-6 seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Sistemik hastalığı olmayan periodontal olarak sağlıklı (n:40), gingivitisli (n:40) ve şiddetli kronik periodontitisli (n:40) bireyler çalışmaya dahil edildi. Klinik ölçümler kaydedildi ve her bireyden DOS ve kan örnekleri toplandı. DOS ve serum YKL-40 ve IL-6 seviyeleri ELISA ile analiz edildi. İstatistiksel değerlendirme parametrik ve nonparametrik testler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: YKL-40, a new acute phase protein, is shown to be elevated in inflammatory diseases such as rheumatoid arthritis, type 2 diabetes mellitus and coronary artery diseases. However, there is no data indicating relationship between YKL-40 and periodontal disease. Interleukin-6 (IL-6) is the major regulator of acute phase protein synthesis and one of the most studied inflammatory markers in periodontal disease. The purpose of the present study was to evaluate YKL-40 and IL-6 levels in gingival crevicular fluid (GCF) and serum of patients with periodontal disease and healthy subjects. Material and Method: Periodontal healthy subjects (n:40) and patients with gingivitis (n:40) and severe chronic periodontitis (n:40) without any systemic disease were included to the study. Clinical measurements were recorded; GCF and blood samples were obtained from each subject. GCF and serum YKL-40 and IL-6 levels were analyzed by using ELISA. Statistical analysis was performed by parametric and non-parametric tests.