Vardiyalı ve uzun çalışma saatlerinin acil serviste çalışan doktor ve hemşirelerin bilişsel fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 801309
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA ONUR
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA SARI DOĞAN, UZMAN TEVFİK PATAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı; acil serviste yirmi dört saatlik vardiyalar halinde çalışmakta olan doktor ve hemşirelerin nöbetin ilk saatindeki temel ve ileri bilişsel fonksiyonlarını on altıncı ve yirmi dördüncü saat performanslarıyla karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Etik kurul onamının alınmasının ardından 2022-2023 tarihleri arasında acil servisimizde çalışmakta olan asistan doktor ve hemşireler çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik verileri testlerin uygulama aşamasında kaydedilmiştir. Bilişsel performansları ölçmek için kullanacağımız testler; Stroop Test TBAG(Temel Bilimler Araştırma Grubu) Çapa Formu ve Wechler's Memory ScaleRevised'in bir alt testi olan Sayı Menzili Testidir. Her iki test de bilişsel performans ölçümlerinde nöro-psikiyatristler tarafından sıklıkla kullanılan testler olup hızlı uygulanabilmeleri ve tekrarlanabilir olmaları sebebiyle araştırmamızda bize yol göstermiştir. Her iki test de BİL-NOT bataryası içinde tanımlanmış testlerdir ve testlerin de geçerlilik, güvenirlik ve norm çalışmaları yapılmıştır. Testlerin Türk kültürüne uyumluluk ve standardizasyon çalışmaları da yapılmıştır. Katılımcılar, doktor ve hemşire olarak gruplandırıldıktan sonra bilişsel performansları 0. Saat (H0), 16. Saat (H16) ve 24. Saat (H24) olarak 3 ayrı zamanda Stroop Test ve Sayı Menzili Testi ile ölçülmüştür. Her iki gruptaki katılımcıların demografik verileri ve mesleki tecrübeleri karşılaştırılmıştır. Testlerin sonuçları, 'Stroop D' (St D) süreleri ve 'Menzil Fark' puanları hesaplanarak klinik bir psikolog tarafından analiz edilmiştir. St D süreleri; 'Stroop Müdahale Etkisi'ni ölçmek için kullanılan puanlama sistemidir ve sürenin artışı bilişsel performansta düşüş lehine yorumlanmaktadır. Sayı Menzil Testinde hesapladığımız Menzil Farkı puanının karşılaştırmalı olarak artışı ise katılımcının bilişsel fonksiyonlarında azalma olarak analiz edilmektedir. BULGULAR: Araştırmamıza 41 acil servis asistan doktoru ve 30 acil servis hemşiresi katılmıştır. Katılımcıların bilişsel performansları vardiyalarının 16. Saatinde (H16) ve 24. Saatinde (H24), başlangıç saatine (H0) göre istatiksel olarak anlamlı şekilde azalmıştır. Doktor grubunda 24. Saat St D süreleri 16. Saat'e göre istatiksel olarak anlamlı iyileşme göstermiştir. Hemşire grubunda St D süreleri kademeli olarak artıp herhangi bir iyileşme göstermemiştir. Menzil Farkı puanları ise her iki grupta da zaman faktöründen etkilenmiş olarak bulunmuştur. On altıncı saat ve (H16) ve yirmi dördüncü saat (H24) Menzil Farkı değerlerinde sıfırıncı saat (H0) değerlerine göre istatiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. Bu durum doktor ve hemşirelerin bilişsel performanslarının zaman faktöründen olumsuz etkilendiğini göstermiştir. SONUÇ: Yirmi dört saat boyunca aktif görev yapan acil servis asistan doktor ve hemşirelerinin mesailerinin başlangıç saatlerine göre 16. Saat ve 24. Saat bilişsel performanslarında anlamlı azalma olduğu görülmüştür. Bilişsel fonksiyonlarda gözlenen bu azalma hem çalışan hem de hasta sağlığı açısından risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study was to compare the basic and advanced cognitive functions of physicians and nurses working in twenty-four-hour shifts in the emergency department with the sixteenth and twenty-fourth hour performances in the first hour of the shift. MATERIALS AND METHODS: After the approval of the ethics committee, assistant doctors and nurses working in our emergency department between 2022 and 2023 were included in the study. The demographic data of the participants were recorded during the application phase of the tests. The tests we will use to measure cognitive performances; The Stroop Test is the Number Range Test, which is a subtest of the TBAG Anchor Form and Wechler's Memory Scale- Revised. Both tests are frequently used by neuro-psychiatrists in cognitive performance measurements, and they guided us in our research due to their rapid application and reproducibility. Validity, reliability and norm studies of both tests were conducted. Compatibility and standardization studies of the tests with Turkish culture were also carried out. Both tests are tests defined in the BİL-NOT battery. After the participants were grouped as doctors and nurses, their cognitive performances were measured with Stroop Test and Number Range Test at 3 different times as 0. Hour (H0), 16. Hour (H16) and 24. Hour (H24). Demographic data and professional experience of the participants in both groups were compared. The results of the tests were analyzed by a clinical psychologist by calculating 'Stroop D' (St D) durations and 'Range Difference' scores. St D durations are the scoring system used to measure the 'Stroop Interference Effect' and an increase in duration is interpreted in favor of a decrease in cognitive performance. The comparative increase in the Range Difference score calculated in the Number Range Test is analyzed as a decrease in the cognitive functions of the participant. RESULTS: 41 emergency room assistant doctors and 30 emergency room nurses participated in our study. Cognitive performances of the participants decreased statistically significantly at the 16th hour (H16) and 24th hour (H24) of their shift compared to the start time (H0). On the other hand, it was observed that the 24th hour St D times of the doctor group showed a statistically significant improvement compared to the 16th hour. It is thought that this improvement was realized thanks to the fact that the doctor group could take a break of sufficient time and length during the night. In the nurse group, the duration of St D increased gradually and did not show any improvement. It is thought that this situation is caused by the nurse group's inability to take breaks in sufficient time and number. Range Difference scores were found to be affected by the time factor in both groups. A statistically significant increase was observed in the 16th hour H(16) and the 24th hour H(24) Range Difference values compared to the zero hour H(0) values. This showed that the cognitive performances of doctors and nurses were negatively affected by the time factor. CONCLUSION: It was observed that there was a significant decrease in the 16th and 24th hour cognitive performances of emergency department assistant doctors and nurses who were active for twenty-four hours compared to the beginning hours of their shifts. This decrease in cognitive functions poses a risk for both employee and patient health.