Sedanter kadınlarda farklı egzersiz türlerinin ekokardiyografi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
A research into the effect of different exercise types on echocardiography and some blood parameters in sedentary women
  1. Tez No: 352794
  2. Yazar: GÜNER ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Spor, Biochemistry, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Sedanter kadınlarda aerobik-step ve core egzersizlerin ekokardiyografi ve kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaşları 25-45 arasında olan toplam 45 kadın gönüllü (aerobik-step (n=25) ve core egzersiz grubu (n=20)) katılmıştır. Kadınlara %60-70 şiddeti ile 16 haftalık haftada 4 gün, bir çalışmada 60 dk süresinde iki farklı egzersiz uygulanmıştır. Kadınların egzersiz öncesi ve sonrası fiziksel, fizyolojik özellikleri, ekokardiyografi ve kan parametreleri ölçülmüştür. İstatiksel analizler için Paired Samples-t test ve Indepentendent-Samples t testi'i kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this survey, it was aimed to search the impact of aerobic-step and core exercises on echocardiography and blood parameters in sedentary women. Materials and Method: 45 voluntary women (aerobic-step (n=25) and core exercise group n=20)) at the age of between 25 and 45 participated in the study. Two different exercises were applied to these women for 4 days a week, throughout 16 weeks, within 60 minutes for each exercise with the intensity of 60-70 percent. The physical and physiological characteristics, echocardiography and some blood parameters of the women were measured before and after the exercise. Paired Samples-t test and Independent-Samples- t test were used for statistical analysis.