Parkinson hastalığında gastrointestinal sistem disfonksiyonu
Gastrointestinal system dysfunction in parkinsons disease
- Tez No: 352806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESRA OKUYUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Parkinson Hastalığında Gastrointestinal Sistem Disfonksiyonu Giriş ve Amaç: Gastrointestinal sistem disfonksiyonu PH?nin en yaygın görülen non-motor özelliklerinden biri olup siyalore, disfaji, konstipasyon, kilo kaybını içerir. Gastrointestinal sistem bozuklukları neredeyse bütün Parkinson hastalarında hastalığın herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir ve hastalığın yüküne katkıda bulunabilir. Tahmini %70-80?den fazla Parkinson hastasında yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisi olan gastrointestinal sistem disfonksiyon semptomları bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı non-invaziv testler olan gastrointestinal disfonksiyon skala testleri ile hastalığın şiddetini değerlendirmek vede Parkinson hastalarında hastalık şiddeti ile günlük yaşam aktivite ölçeğini belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem:Çalışmamıza Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniği ve polikliniği tarafından takip edilen Parkinson hastalığı tanısı almış; DM, Tiroid hastalığı, gastrointestinal sistem hastalığı olanlar, gastrointestinal sistemi etkileyen ilaç kullanan hastalar ve sekonder parkinsonizm tanısı olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular:Parkinson hastalarında gastrointestinal sistem disfonksiyon skalaları ile hastalığın şiddeti arasında korelasyon saptanmadı(p>0,005).
Özet (Çeviri)
Gastrointestinal System Dysfunction In Parkinson?s Disease Introduction/Objective: Gastrointestinal system dysfunction is one of the most common non-motor features of PD including sialorrhea, dysphagia, constipation, and loss of weight. Gastrointestinal system disorders can appear in any stage of disease in almost all Parkinson?s patients and may contribute to the load of disease. The estimated rate of symptoms of gastrointestinal system dysfunction affecting quality of life negatively in Parkinson?s patients is more than 70-80%. The aim of this study was to evaluate the relation between non-invasive gastrointestinal dysfunction scale tests and the severity of disease and also the relation between activities of daily living scale and the severity of disease. Material and Method: The consecutive patients of Mustafa Kemal University Neurology Clinics with PD diagnosis participated in study. The patients who has DM, thyroid disorder, gastrointestinal system disorder, secondary Parkinsonism or are using drugs affecting gastrointestinal system were not involved. Results: In Parkinson?s patients there was no correlation between gastrointestinal system dysfunction scales and the severity of disease (p>0.005).