Deneysel akut pankreatitte nitrik oksit sentetaz inhibitörü agmantinin pankreatit üzerindeki etkisi
Effects of no synthetase inhitibor agmatine on pancreatitis in experimental acute pancreatitis
  1. Tez No: 352805
  2. Yazar: ORHAN GAZİ ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHYİTTİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akut pankreatit seyri sırasında görülen septik komplikasyonların gelişiminde ve mortalitede pankreatik hasar ve nekroz en önemli faktördür. İndüklenebilir nitrik oksit sentaz inhibitörlerinin inflamatuar süreçlerde inflamasyonun şiddetini ve mortaliteyi azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı selektif nitrik oksit sentaz inhibitörü olan agmatinin akut nekrotizanpankreatitseyrindeki inflamasyon, pankreatik hasar ve nekroz üzerine olumlu etkilerini göstermektir. Ağırlıkları 180-300 gr arasında değişen Wistar Albino cinsi toplam 30 erkek rat kullanıldı. En az bir hafta süren stabilizasyon periyodundan sonra ratlar randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup 1(kontrol) n=6, pankreatik kanala serum fizyolojik infüzyonu yapıldı ve tedavi olarak intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı. Grup 2 (AP+SF) n=7; safra asidi ile pankreatit indüksiyonu yapılarak, tedavi amaçlı intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı. Grup 3 (AP+ AGMATINE), n=7; safra aside ile pankreatit indüksiyonu yapılarak tedavi amaçlı günde 2 kez intraperitoneal nitrik oksit sentetaz inhibitörlerinden agmatine uygulandı. Gruplardaki tüm ratlar indüksiyondan sonraki 48 saat boyunca gözlendikten sonra sakrifiye edilerek pankreas dokusu inceleme için eksize edildi, amilaz düzeyi ölçümü için intrakardiyak kan alındı. Ödem ve nekrozu ayrıntılı olarak derecelendiren sistem histopatolojik değerlendirme için kullanıldı. Amilaz düzeyi agmatine uygulanan grup III ratlarda, grup II ratlara göre düşük bulunsa da istatiksel olarak anlamlı fark elde edilemedi ( p> 0.05 ). Yine grup III de, grup II ye göre histolojik skor açısından daha olumlu sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Pancreatic injury and necrosis are the most important factors causing septic complications for acute pancretitis. Inducible nitric oxide synthase inhibitors decrease the severity and mortality of imflammatory process. The aim of this study is to show selective nitric oxide synthase inhibitör agmatine?s positive effects in the progressof acut necrotizing pancreatitis. Thirty Wistar Albino rats were used, weight?s varying between 180-300 grams. Rats were randomly divided into 3 groups after minimum one week stabilization period. Group 1 (control) n=6, received injections of saline to the pancreatic duct and were treated by intraperitoneal saline injections. Group 2 (AP+SF) n=7, received bile acid to induce pancreatitis and were treated by intraperitoneal saline. Group3 (AP+AGMATINE) n=7, received bile acid to induce pancreatitis and were treated by intraperitoneal nitric oxide synthase inhibitör agmatine twice a day. All rats were observed for 48 hours after induction and sacrificed to examine pancreatic tissue, and intracardiac blood samples were taken to examine amylese level. The grade system to determine oedema and necrosis detailed were used for histopathological evaluation. Amylese level was found lower in the group 3 than group 2, but there was not statistically difference (p>0,05). Group 3 had also better in histopathological results.