Orak hücre anemili hastalarda yüksek dansiteli lipoprotein ve düşük dansiteli lipoprotein alt grup analizi ve ters kolesterol transportu ile ilişkisi
Sub-group analysis of high and low density lipoprotein in patients with sickle cell anemia and the relation with reverse cholesterol transport
- Tez No: 352814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY HASAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. Zafer YÖNDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Orak hücre anemisi (OHA), vasküler seviyede kronik inflamasyona sebebiyet veren, total kolesterol (TK), HDL ve LDL seviyelerinde azalma ile karakterize hipolipidemik bir lipid tablousunun görüldüğü bir hemoglobinopatidir. Literatürde OHA?sinde hipolipidemik bir lipid tablousu görülmesine rağmen ateroskleroza meyil olduğuna dair çelişkiler mevcuttur. Bu çalışmada, OHA?sinde HDL ve LDL alt grup analizi ve ters kolesterol transportu ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18 yaş altı hastalar (n=45) ve sağlıklı bireyler (n=38) dahil edildi. Tüm hastaların serum örneklerinden TK, HDL, LDL, trigliserid, HDL ve LDL alt grup değerleri, lesitin kolesterol açil transferaz (LCAT), kolesterolester transfer protein (CETP), ApolipoproteinA-1 (ApoA-1), ApolipoproteinB (Apo B) seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Sickle cell anemia (SCA) is an hemoglobinopathy characterized by decreased levels of total cholesterol (TC), HDL and LDL levels. It causes chronic inflammation at vascular level, and hypolipidemic lipid panel. However, there are contradictions about predisposing to atherosclerosis. In this study, HDL and LDL sub-group analysis and reverse cholesterol transport in SCA were aimed to investigate. Methods: Patients, who suffer from SCA (n=45), and controls (n=38) under the age of 18 were included the study. TC, HDL, LDL, triglycerides, HDL and LDL sub-group analysis, lecithin cholesterol acyl transferase (LCAT), cholesterol ester transfer protein (CETP), Apolipoprotein-A1 (ApoA-1), and ApolipoproteinB (ApoB) levels were measured from the samples.