Angle sınıf II bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerde mini vida destekli fonksiyonel çekme apareyinin dentofasiyal yapılar üzerine etkisi
The effect of functional pull appliance supported miniscrew on dentofacial structures in individuals with angle class II division 1 malocclusion
- Tez No: 352840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERHAN GELGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, Angle Sınıf II bölüm 1 maloklüzyonların tedavisinde minivida destekli Fonksiyonel Çekme Apareyinin (FÇA) etkinliğinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma, Angle Sınıf II bölüm 1 maloklüzyona sahip, yaş ortalamaları 13 yıl 5 ay olan 6?sı kız, 9?u erkek olmak üzere toplam 15 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın materyalini, FÇA uygulanmasından hemen önce ve hemen sonra hastalardan alınan 30 adet lateral sefalometrik film ve 30 adet ortodontik model oluşturmaktadır. Tedavi öncesi ve sonrası değişikliklerin incelenmesi amacıyla 28 adet sefalometrik ve 16 adet model ölçümü olmak üzere toplam 44 parametre ölçülmüştür. Verilerin değerlendirme sonuçları, üst çenenin sagittal yönde büyümesinin etkilenmediğini ve alt çenenin de sagittal yönde büyümeye devam ettiğini göstermiştir. Bununla birlikte, ANB açısı azalmış, alt keserler protrüze olurken, üst keserler retrüze olmuş, alt azılar meziyale, üst azılar ise distale hareket etmiştir. Overjet ve overbite azalmıştır. Sonuç olarak, Fonksiyonel Çekme Apareyi, Sınıf II malokluzyonların tedavisinde etkili bir aygıttır. Minivida desteği de apareyin iskeletsel etkisini artırmıştır. Anahtar kelimeler: Fonksiyonel Çekme Apareyinin (FÇA) Sınıf II malokluzyon tedavisi, Sabit fonksiyonel aparey.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of functional pull appliance (FPA) on Angle Class II Division 1 Malocclusion therapy. This study was performed on 15 subjects with Angle Class II Division 1 Malocclusion, of whom 6 were female and 9 male and mean age were 13 years and 5 months. The study material consisted of 30 lateral cephalometric films and 30 orthodontic cast models which were taken just before applying Functional Pull Appliance, and after removal of this appliance. To investigate the changes obtained by The Functional Pull Appliance therapy, 44 parameters (28 cephalometric and 16 model measurements) were measured from the cephalometric films and orthodontic models. The results showed that, maxillary sagittal growth was not effected and mandibular sagittal growth was continued. In addition, the ANB angle was decreased, mandibular incisors were proclined and maxillary incisors were retruded, mandibular molars were drifted mesially and maxillary molars were drifted distally. Overjet and overbite were decreased. In conclusion, Functional Pull Appliance is an effective appliance on Class II malocclusion therapy. Miniscrew support increased the skeletal effect of the appliance also.