Zonguldak lavuarı filtrasyon girişi-0,5 mm boyutlu kömürün yağ aglomerasyonu, flotasyon ve agkloflatasyon yöntemleri ile zenginleştirilmesi
- Tez No: 35285
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
iv ÖZET Bu tezde, Zonguldak Lavuan Filtrasyon ve Karıştırma Tesisleri girişinden alınan, -0,5 mm boyutlu brüt kömürün yağ aglomerasyonu, flotasyon ve agloflotasyon yöntemleri ile zenginleştirilmesi çalışmaları ve sonuçlan sunulmuştur. Deneylerde kullanılan örnek; ortalama %44,65 kül içermektedir. Aglomerasyon deneylerinde; tane boyutu, yağ tipi, karıştırma hızına bağlı olarak sırasıyla yağ miktarı, pülp yoğunluğu ve aglomerasyon öncesi kıvamlandırma süresi, aglomerasyonda karıştırma hızı, aglomerasyon süresi ve süspansiyon sıcaklığının aglomeratların kül ve yanabilir verimleri üzerine etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Aglomerasyon deneyleri sonucunda saptanan en uygun nihai koşullar; Cevher boyutu (mm): 0,074 Yağ tipi: Gazyağı, mazot, fiıel oil, heptan Yağ miktarı (%): 20 Pülp yoğunluğu (%K): 10 ön kıvamlandırmada uygulanan karıştırma hızı ve süresi (dev/dak, dak) : 1500, 15 Aglomerasyonda uygulanan karıştırma hızı ve süresi (dev/dak, dak) : 500, 15 Pülp sıcaklığı: Oda sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda; Gazyağı üe; %85,67 yanabilir verimle, %53,13 oranında% 10,25 küllü Mazot ile; %89,20 yanabilir verimle, %54,42 oranında%9,96 küllü Fuel oil üe; %90,96 yanabilir verimle, %58,18 oranında%13,78 küllü Heptan ile; %84,05 yanabilir verimle, %51,00 oranında%9,37 küllü temiz kömür elde edilmiştir. Laboratuvar çalışmalarının ikinci bölümünde flotasyon deneylerine geçilmiş, reaktif cinsi ve miktarı, kıvamlandırma süresi, flotasyon süresi ve NaaSiOa miktarının flotasyon üzerindeki etkileri araştırmıştır. En uygun flotasyon koşullarında:IV ÖZET Bu tezde, Zonguldak Lavuan Filtrasyon ve Karıştırma Tesisleri girişinden alınan, -0,5 mm boyutlu brüt kömürün yağ aglomerasyonu, flotasyon ve agloflotasyon yöntemleri ile zenginleştirilmesi çalışmaları ve sonuçlan sunulmuştur. Deneylerde kullanılan örnek; ortalama %44,65 kül içermektedir. Aglomerasyon deneylerinde; tane boyutu, yağ tipi, karıştırma hızına bağlı olarak sırasıyla yağ miktarı, pülp yoğunluğu ve aglomerasyon öncesi kıvamlandırma süresi, aglomerasyonda karıştırma hızı, aglomerasyon süresi ve süspansiyon sıcaklığının aglomeratlann kül ve yanabilir verimleri üzerine etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Aglomerasyon deneyleri sonucunda saptanan en uygun nihai koşullar; Cevher boyutu (mm) : 0,074 Yağ tipi : Gazyağı, mazot, fuel oil, heptan 20 10 1500, 15 500, 15 Oda sıcaklığı Yağ miktarı (%) Pülp yoğunluğu (%K) ön kıvamlandırmada uygulanan karıştırma hızı ve süresi (dev/dak, dak) Aglomerasyonda uygulanan karıştırma hızı ve süresi (dev/dak, dak) Pülp sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda; Gazyağı ile; %85,67 yanabilir verimle, %53, 1 3 oranında % 1 0,25 küllü Mazot ile; %89,20 yanabilir verimle, %54,42 oranında %9,96 küllü Fuel oil ile; %90,96 yanabilir verimle, %58,18 oranında %13,78 küllü Heptan ile; %84,05 yanabilir verimle, %5 1,00 oranında %9,37 küllü temiz kömür elde edilmiştir. Laboratuvar çalışmalarının ikinci bölümünde flotasyon deneylerine geçilmiş, reaktif cinsi ve miktarı, kıvamlandırma süresi, flotasyon süresi ve NaaSi03 miktarının flotasyon üzerindeki etkileri araştırılmıştır. En uygun flotasyon koşullarında:
Özet (Çeviri)
vi SUMMARY in the thesis, the results of beneficiation techniques including oil agglomeration, flotation and aggloflotation on coal finer than 0.5 mm in size from the feed of filtration and mixing units of Zonguldak Coal Preparation plant were presented. The coal with an ash content of approximately 44.65% was used for the experiments. The efFects of various parameters on the ash content and combustible yield were investigated. They are in sequence of amount of oil used, pulp density, conditioning time before agglomeration, mbcing speed, duration of agglomeration and the temperature of suspension, which are related to coal size, oil type and mixing speed used for agglomeration. The optimum conditions obtained from agglomeration test are summarized as follows; Coal size (mm): -0.074 Oil type: Kerosene, diesel pil, fiıel oil, heptane Amount of oil (%): 20 Pulp density (% solid): 10 Preconditioning time and speed (rpm, m): 1500, 15 Duration and speed of mbcing used for agglomeration (rpm, m) : 500, 15 Pulp temperature: Room temperature The properties of clean coal produced at the conditions mentioned above are given below; Oü tvpe usedCombustible yield (%)Ratio (%)Ash content (%) Kerosene85.6753.1310.25 Diesel oü89.2054.429.96 Fueloü90.9658.1813.78 Heptane84.0551.009.37 in the second phase of laboratory flotation process and the efFects of various factors which were type and amount of reagents, conditioning time, flotation time andvii amount of Na2SiO3 on experiments were examined. At the optimum flotation parameters, properties of clean coal produced are given below;Reagent usedCombustible yield (%)Ash content (%) 93% Kerosene + 7% 2EH51.4915.58 93% Kerosene + 7% MIBC77.0016.80 93% Kerosene + 7% Izooktanole57.7415.40 Montanole55130.9211.05 in the third phase of laboratory studies, aggloflotation process was examined. Aggloflotation process was carried out at the optimum conditions obtained from agglomeration. Kerosene and diesel oil were used in the experiments. The effects of duration of flotation, conditioning time, pulp density, pH, amounts of reagent and Na^SiC^ on the ash content and combustible yield were investigated. The optimum conditions obtained from aggtofllotation are; Amount of reagent (g/t): Depending on the ash content required for Kerosene ranged from 1600 to 2400 for Diesel oil ranged from 1868 to 2802 Duration of collecting concentrate (min.) : 2 Conditioning time (min.): 2 Pulp density (% solid): Depending on the ash content required ranged from 10 to 15 pH:: Natural Amount of Na2SiO3 (g/t): 250 The results of the aggloflotation at the conditions mentioned above are given below; Reagent used Amount of reagent (g/t)Ratio (%)Ash content (%) Kerosene 1600 31.256.63 200034.807.48 Diesel oil186834.857.66 233543.169.33 Key vvords; Oil agglomeration, Flotation, Aggloflotation