Endüstriyel mirasın yeniden işlevlendirilmesinde yarışma yönteminin değerlendirilmesi: Zeche zollverein maden kompleksi, Zonguldak merkez lavuar alanı örneklemleri
Evaluation of the competition method in re-functionalizing the industrial heritage: Zollverein coal mine, Zonguldak coal washery area examples
- Tez No: 710333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DUYGU KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanayi kültürünün bugünü ve geleceği arasında köprü görevi gören ve miras olarak tanımlanan eski endüstri yapıları, özellikle sanayi ile kimlik kazanan ülkelerin, küresel ortamda kentsel gelişiminde özgün ve farklı yönlerini koymasının bir aracı haline gelmiştir. Küresel ekonomik savaşta ülkelerin kendine özgü mimari yapılarının, tarihinin ve yapılı çevredeki karakteristik özelliklerinin ön planda tutularak yerel kimliklerin vurgulanması ihtiyacı; kültürel kaynak olarak görülen endüstri miraslarının yeniden işlevlendirilerek topluma ve hayata kazandırılması noktasında öne çıkmaktadır. Amacın endüstri mirasının korunması ve yaşatılması olduğu gerçeğinden sapmadan yapılacak yeniden işlevlendirme girişimleri; yerel güçlenme ve bölgesel kalkınma için bir fırsat sunarken; endüstri geçmişinin miras olarak önemine vurguyu arttırmaktadır. Endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesinin bölgesel ve ekonomik kalkınma politikalarına dahil edilmesiyle geliştirilen stratejilerde birçok yönteme başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden biri olarak öne çıkan yarışmalar, endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesinde dünyadaki ilk örneklerden başlayarak günümüze kadar proje elde etmenin ve farkındalık yaratmanın en iyi yolu olarak sıklıkla başvurulan aracı bir metotdur. Bu çalışmada; ulusal ve uluslararası yarışmalarla birçok yeniden işlevlendirme örneklerine sahip Zeche Zollverein Maden Kompleksi ve ulusal proje yarışmalarına konu olmuş fakat henüz bir uygulamanın bulunmadığı Zonguldak Merkez Lavuar Alanı örneklemleri incelenecektir. Bölgesel ve ekonomik kalkınma politikalarında bir model olarak ele alınan yeniden işlevlendirme çalışmaları üzerinden analiz edilecek iki örneklemde, aracı bir metot olarak kullanılan yarışma yönteminin kazanımları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The old industrial structures, which serve as a bridge between the present and the future of industrial culture and are defined as heritage, have become a tool for countries that have gained their identity with industry, to put their original and different aspects in their urban development in the global environment. In the global economic war, the need to emphasize local identities by prioritizing the unique architectural structures, history and characteristics of the built environment; It stands out in terms of re-functioning industrial heritage, which is seen as a cultural resource, and bringing it to society and life. Re-functioning attempts to be made without deviating from the fact that the aim is to preserve and sustain the industrial heritage; while providing an opportunity for local empowerment and regional development; increases the emphasis on the importance of the industrial past as heritage. Many methods are used in the strategies developed by including the re-functionalization of industrial heritage in regional and economic development policies. Competitions, which stand out as one of these methods, are an intermediary method that is frequently used as the best way to obtain projects and raise awareness, starting from the first examples in the world, in the re-functioning of industrial heritage. In this study; Zeche Zollverein Coal Mine, which has many examples of re-functioning in national and international competitions, and Zonguldak Coal Washery Area, which has been the subject of national project competitions but has not yet been implemented, will be examined. The achievements of the competition method, which is used as an intermediary method, will be evaluated in two samples that will be analyzed through re-functioning studies, which are considered as a model in regional and economic development policies.