Testiste oluşturulan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine astaksantin' in koruyucu etkisi
The protective effect of astaxanthin on created ischemia/ reperfusion injury in testis
- Tez No: 352865
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAYÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Testis torsiyonu dokuda iskemik hasara, detorsiyon ise reperfüzyon hasarına sebep olmaktadır. Torsiyondan sonra testisin normal pozisyonuna getirilmesi ise reperfüzyon hasarına sebep olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda hem iskemi hemde iskemi/reperpüzyon (İ/R) sonucunda oluşan hasarlar üzerine bir antioksidan bir madde olan Astaksantin'in (ASTA) koruyucu etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda Spraque-Dawley cinsi, 42 adet, 250-300 gr ağırlığında erişkin erkek sıçan kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 7 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Cerrahi girişim öncesi anestezi, i.m (intramusküler) yolla 70 mg/kg ketamin ve 10 mg/kg ksilazin uygulanarak sağlandı. Kontrol grubuna hiçbir cerrahi uygulama yapılmadı ve histolojik parametreleri belirlemek için kullanıldı. Torsiyon, sol testisin spermatik kordunun 720° saat yönünün tersine çevrilmesiyle oluşturuldu. Detorsiyon, 4 saat torsiyondan sonra testisin eski pozisyonuna getirilmesiyle sağlandı. İskemi grubunda sol testise, 4 saat torsiyon uygulanıp testisler çıkartıldı. İ/R grubunda sol testise, 4 saat torsiyon ve 2 saat detorsiyon uygulanıp testisler çıkartıldı. Antioksidan gruplarında, deneyden 3 gün önce gavaj yoluyla 100mg/kg ASTA verildi. Deney sonunda dokuda oluşan değişiklikler histolojik olarak ışık mikroskopta değerlendirildi. Ayrıca bilgisayar destekli görüntü analiz programıyla seminifer tübül çapı (STÇ) ölçümü, germ hücre ve Leydig hücre sayımı yapıldı. İskemi ve İ/R gruplarındaki bulgularımızda tübüler atrofi, vakuolizasyon, bazal membran ayrılması, germ hücre hasarı ve sayısında azalma, interstisyel alanda ayrılma ve damar konjesyonu gözlendi. Sonuçlarımıza göre İ/R grubundaki hasarın iskemi grubundan daha fazla olduğu görüldü. Sonuç olarak testiste oluşturulan iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine ASTA'nın koruyucu etkisi olduğu belirlendi. Anahtar kelimeler : testis, torsiyon/detorsiyon, iskemi/reperfüzyon, astaksantin
Özet (Çeviri)
Testicular torsion causes ischemic injury while detorsion causes reperfusion injury. Reperfusion injury occurs when testicular torsion returns to its normal position. In our study we aimed to investigate that both ischemia and ischemia/reperfusion (İ/R) injury and protective effect of Astaxantin on this process. In the study 42 adult male Spraque-Dawley rats weighting 250-300 g were used. Experimental animals were equally devided into 6 groups including 7 rats. Rats were anesthetized intramuscularly with 70 mg/kg ketamine and 10 mg/kg xylazine. Any action was taken on control group. The control group was designed to collect normal histological parameters. Testicular torsion was created by rotating the left testis 720º in a counter clockwise direction for 4 h. Detorsion was created by repositioning testis after 4-hour-torsion. Ischemia group was applied to left testis for 4-hour-torsion and then testes were removed. İ/R group was applied to the left testis for 4-hour-torsion and 2-hour-detorsion and testes were removed. In antioxidant groups (group 4,5,6) 100mg/kg ASTA was given orally for 3 days before starting the experiment. Deney sonunda dokuda oluşan değişiklikler histolojik olarak ışık mikroskopta değerlendirildi ve ayrıca bilgisayar destekli görüntü analiz programıyla seminifer tübül çapı (STÇ) ölçümü, germ hücre ve Leydig hücre sayımı yapıldı. Testicular injury was examined histologically using light microscopy and seminiferous tubule diameter measurement, germ cell and Leydig cell counts were performed by using computed image analysis system. In ischemic injury and I/R groups tubuler atrophy, vacuolization, basal membran separation, degeneration, loss of germ cell and widening of interstitial space were observed. Results indicated that I/R group was more severly injured than in ischemia group. Consequently, results have shown that ischemia/ reperfusion injury was protected by using ASTA. Keywords : testis, torsion/detorsion, ischemia/reperfusion, astaxanthin