Miyokart infarktüsü geçirmiş hastalara uygulanan kardiyak rehabilitasyonun benlik saygısı üzerine etkisi ve benlik saygısını etkileyen faktörler
The effects of cardiac rehabilitation on self esttem in the patients suffering from myocard infarctus and the predictors of self esteem
  1. Tez No: 352888
  2. Yazar: GÜLÇİN ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY SOYUPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Miyokart İnfarktüsü Geçirmiş Hastalara Uygulanan Kardiyak Rehabilitasyonun Benlik Saygısı Üzerine Etkisi ve Benlik Saygısını Etkileyen Faktörler Bu çalışmanın amaçları; miyokard infarktüsü (Mİ) geçirmiş hastalarda benlik saygısı, yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve başa çıkma tutumlarını incelemek, kardiyak rehabilitasyon (KR) programının benlik saygısı, yaşam kalitesi, depresyon, anksiyete ve başa çıkma tutumları üzerine etkisini araştırmak ve benlik saygısını etkileyebilecek değişkenleri saptamaktır. Çalışmaya Mİ geçiren 20 hasta ile 20 sağlıklı kontrol birey dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eğitim ve mesleki durumları, eşlik eden kronik hastalıkları, alkol ve sigara kullanımı, uyku bozukluğunun varlığı, diyet tedavisi, Mİ geçirme tarihleri ve yaşadığı alanların özelliği sorgulandı. Benlik saygısı, depresyon, anksiyete, başa çıkma tutumları ve yaşam kalitesi düzeylerini tespit etmek amacıyla sırasıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Durumluluk (STAI-1) ve Sürekli (STAI-2) Anksiyete Ölçekleri, COPE (Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği) ve Hacettepe Yaşam Kalitesi Ölçeği (HYKÖ) kullanıldı. Mİ grubundan 10 hasta kardiyak rehabilitasyon (KR) programına dahil edildi ve KR grubu olarak adlandırıldı. Diğer 10 hasta KR almayan gruba dahil edildi. KR grubuna rehabilitasyon programı sonunda, KR almayan gruba da 8. haftanın sonunda ölçekler tekrar doldurtuldu. Mİ grubu ve kontrol grubu arasında yaş, VKİ, mesleki durum, eğitim düzeyi, eşlik eden kronik hastalıklar, uyku bozukluğu, alkol ve sigara alışkanlığı açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The Effects of Cardiac Rehabilitation on Self Esttem in the Patients Suffering from Myocard Infarctus and the Predictors of Self Esteem The aims of this study were to investigate self esteem, quality of life, depression, anxiety and coping strategies of the patients suffering from myocard infarctus (MI), to investigate the effects of cardiac rehabilitation on self esteem, quality of life, depression, anxiety and coping strategies and find out the predictive variables that could affect self esteem. Twenty patients suffering from MI and twenty healthy controls were included to MI group and control group respectively. The demographic features, education and employment status, co-existence diseases, presence of sleep disturbance, alcohol and cigarette habitude, diet therapy, features of living area, the time of MI were filled out. Self esteem was measured using Rosenberg Self Esteem Scale (RSSES). Hacettepe quality of life scale (HQLS), Coping strategy scale (COPE), Beck depression scale (BDS), STAI-1 and STAI-2 anxiety scales were recorded. Ten patients of MI group were included to cardiac rahabilitation (CR) programme and named as CR group. The other ten patients were included to non-CR group. All of MI patients were fullfilled the scales again after CR programme. There were no differences in age, body mass index, employment status, education level, co-existence disease, presence of sleep disturbance, alcohol and cigarette habitude between MI and control groups.