Türkiye'nin gelecek yıllardaki şehirleşmesine yönelik bazı ölçülerin geliştirilmesine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 3529
  2. Yazar: SEMA MERMERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye' nin gelecek yıllardaki şehirleş me düzeyi ve şehir nüfusunun tahminlenmesi için bazı demogra fik ölçülerle birlikte tahminleme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmalar için nüfus saım sonuçları veri olarak kullanılmış ve verilerden ilişkisel veri tabanı kütüğü“NÜ FUS”yaratılmıştır. 1970 yılından 1985 yılına kadar sayım so nuçları verileri oluşturmuştur. Bu kütüğün işlenmesinde DBASE III, çalışmadaki grafik ve tabloların hazırlanmasında LOTUS 123 paket programaları kullanılarak gelecek yıllardaki şehirleşme, Türkiye nüfusu U- zerinde 2000 yılına kadar tahminlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde veri tabanı kavramı, ve çalışmanın gerçekleştirildiği veri tabanı modeli tanıtılmış tır. İkinci bölümde gereç olarak yararlanılan yazımlar ta- ^nxtılmış, -üç/üneü- b&Lümde ise kullanılan yöntemler hakkında tanıtıcı bilgi verilmiştir. i Dördüncü ve beşinci bölümde projede yararlanılan nü fus sayım sonuçlarının“ Devlet istatistik Enstitüsü”tara fından bulunan demografik ölçülere ilişkin sonuçlar verilmiş ve Türkiye nüfusunun artışı ve şehirleşme bölgeler ve il bü yüklükleri olarak ayrılan sınıflarda incelenmiştir. Altıncı bölümde, Türkiye' nin gelecek yıllardaki şe hirleşmesinin, tahminlenmesi aşaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY Some demographics scales are used in this research cfeo estimate the urbanization levels and the urban populations of Turkey. During this research the population of Turkey in the years between 1970 and 1985 are used for data for creating relation database files and“NÜFUS”files. Softxfare Dbase III used to ^create these, files and software lotus 123 is used to prepare the graphics and tab^ les for estimating the urbanization growth of Turkey until the year 2000. The concept of data base and the definitions of the data base model used in the research is given in part one Software and methods used in research are defined in part two and three tn part four and five demographics scale results for the population of Turkey given by“Devlet İstatistik Ensti tüsü”are analysed in classes. That can be defined as the population growth of Turkey, Urbanization areas a Turkey population size of cities Turkey. İn part six urbanization level of Turkey for the future year is estimated.