Yüksek dozda N.P.K. gübrelerinin patates genotiplerinin verimi ve kalite özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 3528
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN B. YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 28 - VII. ÖZET 4 patates çeşidi üzerinde yüksek dozda N.P.K. gübrelerinin deği şik kombinasyonları uygulanarak patateste gübrelemenin verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme 198? yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Uygulama Çiftliğinde tesadüf blokları deneme deseninde yürütülmüştür. Gübre dozu varyasyonu sap sayısı t çıkış gün ve yumru sayını dı şındaki özellikler için önemli P değerlerine sahiptirler. Çeşit x gübre dozu interaksiyonu, dal sayısı ve verim için P/o.05 düzeyinde önemlidir. Çeşit x gübre dozu verim ve dal sayısı için çeşitler üzerine genelleme yapılamıyaoağına işaret etmektedir. En yüksek verimi sağlayan gübre doz ları atica ve Secura çeşitleri için N P K " ve Sandra ve İlona çeşit- Y * * 20 10 30 leri için N P _IT olarak ortaya çıkmıştır. 30 15 30 Y *
Özet (Çeviri)
- 29 - VIII. SUMMARY The effects of high rate fertilizing an the yield and quality of potato were studied by applying high dose II P K ferti lizers in 4 potato varieties. The experiment was conducted ot the Faculty farm located at Menemen during 1987» The variation due to fertilizers was significant for all the traits studied except stem number, germination period and tuber number. The interaction component variety x fertilizer was significant far yield and branch number at the P ^0.05 level. ThİB indicates that a generalized fertilizer combination can not be advised for these two traits. The highest yield was obtained for Atica and Seoura varieties from N“,P Kand for Sandra and Ilona varieties 20 10 30 for N”P, "!T combinations respectively. 30 15 30