Elazığ merkeze bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonları çalışanlarının durumluk/sürekli kaygı durumunun incelenmesi
The survey of state/trait anxiety situation of emergency health services stations staff belonging to Elaziğ city center
  1. Tez No: 352926
  2. Yazar: ERHAN ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERHAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Acil sağlık çalışanlarında anksiyete ve depresif bozuklukların sıklıkla görülmesi olasıdır. Bu çalışmada Elazığ merkeze bağlı acil sağlık hizmetleri istasyonları (ASHİ) çalışanlarında var olabilecek kaygı düzeylerini ve ilişkili faktörleri belirleyebilmek amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma Elazığ Merkeze Bağlı ASHİ'de çalışan 282 kişi arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamına alınan kişilere; sosyo-demografik özellikler, kaygı ile ilişkili olduğu düşünülen sağlık, sosyal ve demografik faktörler ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri'nden oluşan bir soru takımını içeren anket direkt gözlem altında uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınanların %37.2'si kadın, %62.8'i erkek olup, yaş ortalamaları 33.60±1.10'dur. Çalışanların Durumluk Kaygı puan ortalaması 36.70±10.34, Sürekli Kaygı puan ortalaması ise 40.34±8.13 olarak bulunmuştur. Durumluk/sürekli kaygı düzeyleri cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, kendilerinin ve eşlerinin eğitim durumu, aile gelir düzeyine göre değişmemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The Survey of State/Trait Anxiety Situation of Emergency Health Services Stations Staff Belonging to Elazığ City Cente It's possible to observe anxiety and depression disorders frequently in emergency health service personnel. In this work, it's aimed to define the levels of anxiety and its main causes by observing the personnel from emergency health service stations (EHSS) within the borders of Elazig. This cross-sectional study has been done through the results from 282 people who are the personnel of EHSS.A questionnaire which includes questions to determine participants' socio-demographic features, health, socio-demographic factors that are thought to be related to anxiety and some questions from constant state anxiety inventory have been applied to the participants and directly observed. The participants of this study are %37.2 women and %62.8 men. Their average of age is 33.60±1.10. The personnel's state anxiety average is 36.70 ± 10.34 and constant anxiety average is 40.34± 8.13. Constant/state anxiety levels depend on the participants' sex, ages, marital status, themselves' and their partners' educational states and their average income (p>0.05).