Bıldırcınlarda kurkuminin yumurta verimi ve yumurta kalitesi üzerine etkisi
The effect of curcumi̇n on egg yi̇eld and egg quali̇ty i̇n quai̇l
- Tez No: 352927
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüksek çevre sıcaklığı, kanatlılarda oksidatif strese neden olmakta ve bunun sonucunda verim ve performanslarında önemli kayıplar meydana gelmektedir. Bu sorunu gidermek için genellikle rasyona antioksidan etkili doğal ve sentetik maddeler katılmaktadır. Kurkumin, zerdeçalden (Curcuma longa) elde edilen doğal antioksidan etkili bir maddedir. Bu çalışmada, kurkuminin normal şartlarda ve yüksek çevre sıcaklıklarında beslenen bıldırcınlarda yem tüketimi, yumurta ağırlığı, yumurta verimi, yemden yararlanma oranı, yumurta kalitesi ve yumurta sarısı MDA düzeyleri üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma, 180 adet japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) üzerinde 2x3 (sıcaklık, kurkumin dozu) faktöriyel deneme düzeninde yürütülmüştür. Hayvanlar deneme süresince gün boyu kontrollü odada 22 0C (termonötral, TN grubu; TN0, TN200 ve TN400 grupları) ve 340C'de (sıcaklık stresi,SS grubu; SS0, SS200 ve SS400 grupları) günde 8 saat boyunca yüksek ısı koşullarında (9:00- 17:00 saatleri arası) tutulmuştur. Her iki ortamda da hayvanlar bazal diyet ve farklı düzeylerde kurkumin içeren (0, 200, 400 mg/kg yem) diyetlerde beslendiler. Deneme sonunda TN0, TN200, TN400, SS0, SS200, SS400 gruplarında ortalama yem tüketimleri sırası ile 30.52 g, 30.39 g, 30.57 g, 26.42 g, 27.36 g ve 28.66 g olarak; ortalama yumurta ağırlığı 11.30 g, 11.30 g, 11.32 g, 10.60 g, 10.89 g, 11.01g olarak; yemden yararlanma oranı sırası ile 3.00, 2.93, 2.89, 3.20, 3.02 ve 2.98 olarak; yumurta verimi sırası ile % 90.20, 92.03, 93.44, 78.03, 83.41 ve 87.32 olarak tespit edilmiştir. Yüksek çevre sıcaklığı bıldırcınlarda yem tüketimini, yumurta ağırlığını ve yumurta verimini önemli düzeyde düşürürken (P0.05). Ak indeksi değerleri her iki grupta da kurkumin dozuna bağlı olarak yükselirken (P0.05). Yumurta sarısı MDA değerleri TN0, TN200, TN400, SS0, SS200, SS400 gruplarında sıra ile 1.12, 1.11, 1.10, 2.39, 2.09 ve 1.93μm/ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
High temperatures lead to oxidative stress in poultry. As a result, very important losses compromises to yield and performance. For solves this problem, generally natural and syntetic antioxidants are added to poultry rations. Curcumin a natural antioxidant derived from tumeric (Curcuma longa). This study was conducted to determine the effects of dietary curcumin on the levels of feed intake, egg weight, egg yield, feed conversion ratio, egg quality and egg yolk malondialdehit (MDA) in normally condition and heat stressed quail. A total of 180 five-week-old female Japanese quails (coturnix coturnix japonica) were reared either at 22 0C for 24 h/d (thermoneutral, TN group; TN0, TN200, TN400 groups) or 34 0C for 8 h/d (heat stress, HS group; HS0, HS200, HS400 groups) in 2X3 (temperature x curcumin levels) factorial design. Birds in both environments were randomly fed 1 of 3 diets: basal diet and basal diet added with 200 or 400 mg of curcumin/kg of diet. At the end of the experiment, in the TN0, TN200, TN400, HS0, HS200, HS400 groups average feed intake were found as 30.52, 30.39, 30.57, 26.42, 27.36 and 28.66 g respectivelly; average egg weights were found as 11.30, 11.30, 11.32, 10.60, 10.89 and 11.01respectivelly; feed conversion ratios were found as 3.00, 2.93, 2.89, 3.20, 3.02 ve 2.98 respectivelly; egg yields were found as 90.20, 92.03, 93.44, 78.03, 83.41 ve 87.32% respectivelly. The high temperature was decresed feed intake, egg weight and egg yield (P0.05).