Hepatobiliyer hastalıklarda tanıya yönelik görüntüleme yöntemlerinden endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP) ve manyetik rezonans kolanjiopankreatografinin (MRCP) etkinliğinin karşılaştırılması
Comparision of magnetic resonance cholangiopancreatography and endoscopic retrograde cholangiopancreatography in hepatobiliary disorders
  1. Tez No: 352938
  2. Yazar: AHMED RAMİZ BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS KASAP
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Manyetik rezonans kolanjiografi, yüksek çözünürlükte safra yolları ve pankreatik kanalı görüntülemeyi sağlayan non invaziv bir tetkiktir. ERCP ile kıyaslanan çalışmalarda hepatobiliyer patolojilere yönelik tanıda yüksek sensitivite ve spesifite göstermektedir. MRCP' nin tanı alanında bu etkinliği hastalığın türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Biz çalışmamızda bölümümüze başvuran hastalarda retrospektif olarak, MRCP' nin tanıya yönelik etkinliğini ERCP ile kıyaslayarak değerlendirmeyi planladık. C.B.Ü tıp fakültesi gastroenteroloji bölümüne başvurmuş ve MRCP tetkiki yapılmış, sonrasında ERCP yapılan hastaların dosyaları, ERCP ve MRCP raporları kıyaslama yapılarak retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya 53 erkek, 57 kadın toplam 110 hasta dâhil edildi. Hastaların ortalama yaşı 63,56±16,897 olarak saptandı. ERCP altın standart olarak alındığında ve kanülasyon sağlanamayan hastalar çıkarıldığında koledokolitizis için MRCP' nin sensitivitesi (%66,66), spesifitesi (%82,85) olarak saptandı. MRCP' nin pozitif prediktif değeri (%86,95), negatif prediktif değeri (%59,18) olarak saptandı. taş boyutu dikkate alındığında 6 mm den küçük taşlar için MRCP' nin duyarlılığını %35 olduğu görüldü. Hasta yaşı dikkate alınıp, geriatrik yaş grubundaki hastalar çıkarıldığında MRCP' nin koledokolitiyazis için duyarlılığı (%92,3) olduğu saptandı. Hepatobiliyer malignitelerde ise yine ERCP altın standart olarak alındığında, MRCP' nin sensitivitesi (%69,56), spesifitesi (%100) olarak saptandı. MRCP' nin hepatobiliyer maligniteler için pozitif prediktif değeri (%100), negatif prediktif değeri ( %91,13) olarak saptandı. Bu değerler ışığında sonuçlarımızın literatür ile uyumlu olduğu görüldü. Hepatobiliyer hastalıkların tanısını koymada göstermiş olduğu yüksek sensitivite ve spesifite değerleri nedeni ile MRCP, günümüzde tanı alanında ERCP' nin yerini büyük ölçüde almıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha iyi görüntü kalitesi sonucu tanı alanında bu etkinliğinin daha çok büyümesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance cholangiopancreatography, is a non-invasive technique which enables high-resolution imaging of the bile duct and pancreatic duct. The studies compared with ERCP for diagnosis of hepatobiliary pathology has revealed high sensitivity and specificity. The diagnostic field of this activity varies depending on the type of disease. In our study, we planned to evaluate the effectiveness of MRCP for diagnosis, comparing it with ERCP in patients admitted to our department. Files of patients who underwent MRCP and ERCP, were evaluated retrospectively. A total of 110 patients ( 53 men, 57 women) were included in the study. The mean age was 63.56 ± 16.897. When ERCP was accepted as the gold standard method; and patients, who were unsuccessful for biliary cannulation were excluded; sensitivity and specificity of MRCP for choledocholithiasis were (66.66%,82.85%) respectively. The positive and negative predictive value of MRCP for choledocholithiasis were (86.95%,59.18%) respectively. The sensitivity of MRCP for stones less than 6mm was 35%, when the patients in geriatric age group is removed, sensitivity of MRCP for choledocholithiasis was (92.3%). When ERCP was accepted as the gold standard method, MRCP 's sensitivity and specificity for hepatobiliary malignancies were (69.56%,100%), while positive and negative predictive values for hepatobiliary malignancies were (100%, 91.13%), respectively. MRCP shows high sensitivity and specificity values in the diagnosis of hepatobiliary disease. Hence, it is preferably used in diagnostic field instead of ERCP. Along with the development of technology, the efficiency of MRCP in the field of diagnosis is expected to grow