Kırşehir ili merkez ilçede sığır besiciliği yapan işletmelerin ekonomik analizi
Economic analysis of cattle fattening enterprises in centre district of Kirşehir province
- Tez No: 352990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SARIÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Kırşehir İli Merkez İlçe'de sığır besiciliği yapan işletmelerin teknik, ekonomik ve yapısal özellikleri araştırılmıştır. Araştırmanın materyalini, ildeki sığır besi işletmeleri arasından tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 45 adet işletmeden anket yoluyla sağlanan 2011-2012 yıllarına ait veriler oluşturmuştur. İşletmeler ölçekleri itibariyle; 1-20 baş hayvana sahip olanlar küçük ölçekli, 21-50 baş hayvana sahip olanlar orta ölçekli, 51-150 baş hayvana sahip olanlar da büyük ölçekli işletmeler olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca değerlendirmeler tüm işletmeler bazında da yapılmıştır. Araştırmada kullanılan girdi unsurlarının toplam girdi içerisindeki yüzde oranları incelendiğinde; besi materyalinin yüzde 42,95; yemin yüzde 33,09; işçiliğin yüzde 9,63; veteriner-sağlık giderlerinin yüzde 1,73; bakım-onarım 1,64; amortisman giderlerinin yüzde 1,56; diğer giderlerin yüzde 0,84 oranında olduğu tespit edilmiştir. İldeki sığır besiciliğinde besi başı canlı ağırlığı 215,22 kg, besi sonu canlı ağırlığı 464,78 kg ve ortalama besi süresi de 241,11 gün olarak bulunmuştur. Ortalama günlük canlı ağırlık artışı 1.033 kg olarak hesaplanmıştır. Araştırma alanında, 1 kg canlı ağırlık artışı için 7,77 kg kesif yem tüketildiği tespit edilmiştir. 1 kg canlı ağırlık maliyeti küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde sırasıyla 9,70, 8,82, 7,76 TL olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical, economical and structural characteristics of presently active cattle fattening enterprises in centre district of Kırşehir province are examined. The data used in the study obtained with an interview survey from randomly selected 45 cattle fattening enterprises in the province in years 2011-2012. The enterprises were grouped in to three categories, namely small scale (1-20 heads), medium scale (21-50 heads) and large scale (51-150 heads). The proportions of cost of feed, labour, vets-and-meds, depreciation-repair-maintenance and miscellaneous expenses in the total cost accounted for 42.95%, 33.09%, 9.63%, 1.73%, 1.64%,1.56% and 0.84% respectively. In addition, an evaluation was made at the aggregate of all enterprises. The initial live-weight was 215.22 kg/head at the onset of fattening, 464.78 kg/head at the end of fattening. The average fattening period, daily live-weight gain and were calculated to be 241.11 days, 1.033 kg/head respectively. In research area, it was determined that for 1 kg of live weight gain 7.77 kg concentrate feed is consumed. Cost for 1 kg of live weight for small scale, medium scale and large scale enterprises were calculated as 9.70, 8.82, 7.76 TL respectively.