Esansiyel hipertansiyonu olan bireylere verilen uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesine etkisi
The effect of sleep hygiene training on sleep quality of individuals with essential hypertension
  1. Tez No: 352991
  2. Yazar: BETÜL KUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Esansiyel hipertansiyonu olan bireylerin bakımından sorumlu olan hemşirelerin, bu hastalarda oluşan uyku değişiklikleri ile uykuyu etkileyen faktörleri belirlemede ve uyku kalitesini geliştirmede önemli rolleri bulunmaktadır. Bu çalışma esansiyel hipertansiyonu olan bireylere verilen uyku hijyeni eğitiminin uyku kalitesine etkisi belirlemek amacıyla ön test-son test desenli müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Kasım 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında Yozgat Devlet Hastanesi'nin dahiliye/kardiyoloji polikliniğine başvuran esansiyel hipertansiyonu olan 59 birey örnekleme alınmış, 42 birey ile çalışma tamamlanmıştır. Veriler, hasta tanıtım formu, uyku skoru, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve uyku hijyeni ilkelerine uyma formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha, Wilcoxon Signed Ranks testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nurses who are responsible for the care of individuals with essential hypertension have important roles in determining sleep differences and factors that affect sleep, and their role is also important in increasing sleep quality. This study has been conducted in a pretest-posttest design intervention in order to determine the effect of sleep hygiene training on sleep quality in individuals with essential hypertension. 59 individuals with essential hypertension who applied to the internal diseases/cardiology polyclinic of Yozgat State Hospital between the dates November 2012-April 2013 were included in the study as a sampling group and the study was concluded with 42 individuals. The data were collected by using patient identification form, sleep score, Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) and sleep hygiene principles compliance form. In the assessment of the data, definitive statistics, Cronbach's Alpha, Wilcoxon Signed Ranks test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used.