Annelerin hastanede yatan çocuğun bakımına katılma ve memnuniyet durumları
The status of mothers' participation of the hospitalized children's care and their satisfaction
  1. Tez No: 352994
  2. Yazar: SEVİM ÇİMKE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİME MUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma annelerin hastanede yatan çocuklarının bakımına katılma ve memnuniyet düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi çocuk kliniklerinde yatan 285 anne çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler Çocuk Aile Tanıtıcı Anket Formu, PedsQL Sağlık Bakım Memnuniyet Ölçeği (PedsQL SBMÖ) ve Aile Merkezli Bakım Anketi (AMB-A) ile 01.09.2012-30.04.2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Cronbach's Alpha, Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Annelerin yaş ortalamasının 28.49 ±5.84 yıl olduğu, çocukların %48.8'inin daha önce hastane deneyimi olduğu, %29.9 ise aynı klinikte daha öncede tedavi olduğu belirlenmiştir. Annelerin AMB-A aldıkları toplam puan ortalamasının 59.64±9.84 ve PedsQL SBMÖ toplam puan ortalamasının 71.63±23.42 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was descriptively conducted in order to determine mothers' status of participation in the care of the the hospitalized children's and their satisfaction levels. Two hundred eighty five parents who stayed at pediatric clinics of Yozgat Bozok maternity and children hospital were included in the study. The data were gathered using A Questionnaire Form On Descriptive Characteristics of Children and Mothers', PedsQL healthcare satisfaction generic module (PedsQL HCSGM) and Family Centered Care Survey (FCC-S) between the 1st of September 2012 and the 30th of April 2013. For the data assessment; descriptive statistics, Cronbach's Alpha, Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis and Spearman correlation Analysis were employed. It was found out that mean ages of the mothers was 28.49 ±5.84 years, 48.8% of the children had previous hospital experience and 29.9% were treated at the same clinics before, too. Mean FCC-S scores of the mothers was 59.64±9.84 and mean total score of PedsQL HCSGM was 71.63±23.42.