Büyüme geriliği oluşturulmuş sıçanlarda adiponektinin plasental gelişimdeki rolü
The role of adi̇ponecti̇n of intrauterine growth restriction rats in placental growth
- Tez No: 353015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİJLE KİPMEN KORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Plasenta, anne ile fetüs arasındaki birçok metabolik aktiviteyi düzenleyen bir organdır. Plasental gelişim trofoblast hücrelerinin koordineli olarak proliferasyonuna, differensiyasyonuna ve invazyonuna bağımlı olaylar serisidir. Maternal kanda fazla miktarda glukoz ve glukokortikoidlerin bulunması çeşitli plasental ve fetal patolojilere yol açmaktadır. Dolaşımdaki adiponektin, plasenta dokusu için hedef bir unsurdur. Ancak adiponektinin, preeklampsi, diyabet ve intrauterin büyüme geriliğinde (IUGR) plasenta ve fetüsü nasıl etkilediği henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada gebeliğin 14, 16, 18, 20. günlerinde kontrol ve IUGR oluşturulan sıçan plasentalarında Adiponektin, AdipoR1, AdipoR2'nin protein ve mRNA düzeyleri western blot ve RT-PCR yöntemiyle belirledik. Adiponektin sinyalizasyonu için AMPK ve eNOS proteinleri western blot yöntemiyle çalışıldı. Ayrıca serum adiponektin düzeyi de ELİSA yöntemi ile belirlendi Western blot sonuçlarında, kontrol gruplarına kıyasla IUGR gruplarında adiponektin, AdipoR1 ve AdipoR2 protein miktarlarında artış tespit edilmiştir. IUGR gruplarında kontrol gruplarına göre AMPK fosforilasyonunda 14. günde anlamlı azalma olduğu belirlendi. eNOS fosforilasyonunda ise kontrol gruplarında gebeliğin ilerlemesiyle çok fazla bir değişiklik olmadığı gözlendi. Gebeliğin 14 ve 18. günlerinde IUGR gruplarında anlamlı bir azalmaya yol açtığı gözlendi. RT-PCR sonuçlarında; adiponektin, AdipoR1 ve AdipoR2 mRNA düzeylerinin kontrol gruplarına göre IUGR gruplarında yükseldiği tespit edilmiştir. Serum adiponektin düzeylerinin IUGR gruplarında kontrole göre anlamlı bir azalışın gösterdiği tespit edildi. Deksametazonun sıçan plasentasında ve embriyosunda önemli düzeyde ağırlık kaybına yol açmasının altında adiponektin, AdipoR1 ve AdipoR2 proteinlerinin dolayısıyla MAPK ve AMPK sinyal yolaklarının rolü olduğu söylenilebilir. Sonuç olarak IUGR plasentalarında, adiponektin ve reseptörleri artış göstererek plasentanın normal gelişimini sağlamak için glukokortikoidlerin aksi yönünde etki gösterebilirler. Çalışma adiponektinin, glukokortikoidlerin plasental ve fetal gelişime negatif etkisini kompanse etmeye yönelik fonksiyonlara sahip olabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The placenta is a regulator organ for many metabolic activities between mother and fetus. Placental development is a series of events that depend on the coordinated action of trophoblast cell proliferation, differentiation and invasion. Overexposure to maternal glucose and glucocorticoids causes several placental and fetal pathologies. Circulating adiponectin is a target component for placenta tissue. But it is not well known that how adiponectin affects placenta and fetus in preeclampsia (PE), diabetes and intrauterine growth retardation (IUGR). In this study we determinated AdipoR1 and AdipoR2 proteins and mRNA levels in control and IUGR rats placentas at 14, 16, 18, 20. days by western and RT-PCR techniques. For adiponectin signal transduction, AMPK and eNOS proteins were measured by western blot technique. Also serum concentrations of adiponectin were assessed by Elisa method. In western blot analyzes; it was demonstrated that adiponectin, AdipoR1 and AdipoR2 protein quantities were increased in IUGR groups than control. AMPK phosphorylation was significantly decreased in IUGR groups than control at 14. day. eNOS phosphorylation was not change excessively during the gestation of control groups. eNOS phosphorylation was significantly decreased in IUGR groups at 14,18. days. In the RT-PCR results, adiponectin, AdipoR1, AdipoR2 mRNA levels were elevated in IUGR groups compared to control. It was established that the result of serum adiponectin levels were significantly diminished in IUGR group compared to control. The reason of weight loss in dexametazon injected rat placenta and embryo can be releated to AdipoR1 and AdipoR2 proteins which are members of MAPK and AMPK signal pathways. It can be concluded that adiponectin and its receptors upregulated to provide normal placental growth in IUGR placentas in contrary to glucocorticoids. This study emphasizes that adiponectin can have lots of functions to eradicate the glucocorticoids's adverse effects.