Eğitim araştırma hastanelerinde çalışan hemşirelerin liderlik davranışları ve kişilik özelliklerinin değerlendirilmesi
Leadershi̇p behavi̇ours and personali̇ty characteristics of nurses worki̇ng i̇n trai̇ni̇ng and research hospi̇tals
- Tez No: 353020
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Eğitim Araştırma Hastanelerinde çalışan hemşirelerin liderlik davranışları ve kişilik özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmış olup araştırma tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde eğitim araştırma hastanelerinde çalışan hemşireler örneklemini ise İstanbul ilindeki üç eğitim araştırma hastanesinde çalışan 305 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Spss programına girilerek bulgulara ulaşılmıştır Bu çalışmada kamu hastanelerinde çalışan hemşirelere MLQ beş faktör kişilik ölçeği ve Keirsey kişilik envanteri uygulanmış olup ankette hemşirelerin kişilik özelliklerinden empatik iletişim kurma, yol göstericilik, karşılıklı güven oluşturma, geri bildirim verme, yetkilendirme, problem giderebilme, öğreticilik özellikleriyle kişiye yönelik liderlik, işe dönük liderlik, lider olabilme özellikleri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda evli insanların kişiye dönük liderlik, işe dönük liderlik ve lider olabilme özelliği açısından bu özelliklerine bekâr insanlara göre daha fazla sahip olduğu belirlenmiştir. Kişiye dönük liderlik özelliğinin empatik iletişim kurma ve geri bildirim verme özellikleri ile negatif yönlü bir etkileşim olduğu görülmektedir. Kişiye dönük liderlik özelliğinin yetkilendirme özelliği ile pozitif yönlü bit etkileşim olduğu saptanmıştır. İşe dönük liderlik özelliğinin empatik iletişim kurma, geri bildirim verme ve yetkilendirme özellikleri ile negatif yönlü etkileşim olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim this study was to evaluate the leadership behaviour and the personality traits of nurses working in Training and Research Hospitals. As the research population of the study was the number of all nurses working at training and research hospitals in Istanbul, the sample of this study was composed of 305 nurses working at three of them. The findings of this study were obtained from SPSS programm having all the data. We applied MLQ 5x scale and Keirsey personality inventory for all nurses working in state hospitals. The relationship of empathy communication skills, guiding principles, building mutual trust in each other, giving feedback, authorization, problem solving, leadership for personality by using teaching skills, leadership for jobs and specifications for being a leader were evaluated. It was found that, nurses who were married were better at leadership for individuals, leadership for jobs and being leader when compared to single nurses. Although the principle of leadership for individuals was negatively correlated with empathy communication skills and giving feedback spesifications, it was positively correlated with authorization. Besdies, leadership for individuals was positively correlated with authorization. However, leadership for jobs was negatively correlated with empathy communication skills, giving feedback and authorization.