Cerrahi hastasında ameliyat sonrası uykuyu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Surgical patient factors affecting the determination of postoperative sleep
- Tez No: 353021
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma cerrahi hastasında ameliyat sonrası uykuyu etkileyen faktörleri belirlemek ve uyku düzenini sağlamaya yönelik öneriler getirmek amacıyla tanımlayıcı bir araştırma olarak, Mayıs 2013-Temmuz 2013 tarihleri arasında uygulandı. Araştırmanın evrenini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Cerrahi servislerinde en az 3 gün yatan, ameliyat olmuş 810 hasta, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 170 hasta oluşturdu. Araştırma verileri ''Anket Formu'' ve ''Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi'' kullanılarak toplandı. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, en düşük ve en yüksek değer) kullanıldı, bağımsız değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu basıklık ve çarpıklıklarının standart hataya bölünmeleri ile değerlendirildi. Normal dağılıma uyduğu belirlenen değişkenler parametrik analizler (bağımsız gruplarda t-testi ve One Way ANOVA) ve parametrik olmayan analizler (Kruskal Wallis ve Mann Whitney U) kullanılarak değerlendirildi. Normal dağılıma uymayan çoklu gruplarda gruplar arası farkın değerlendirilmesinde ileri analiz olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı ve katılımcıların hastaneye yatmadan önce ve yattıktan sonraki uyku sorunlarının karşılaştırılmasında eşleştirilmiş gruplarda t testi (paired sample t-test) kullanıldı. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre hastaların; uyku kalitesi bileşeninden aldığı puan 1,31±0,15, uyku latensi bileşeninden aldığı puan 1,45±0,09, uyku süresi bileşeninden aldığı puan 0,72±0,99, alışılmış uyku etkinliği bileşeninden aldığı puan 0,28±2,73, uyku bozukluğu bileşeninden aldığı puan 1,26±1,11, uyku ilacı kullanımı bileşeninden aldığı puan 0,15±4,08, gündüz işlev bozukluğu bileşeninden aldığı puan 0,82±0,63 olarak bulunmuştur. Bileşenler içinde en yüksek puan ortalamasının ''uyku latensi'' bileşeninden alındığı (1,45±0,09) ve PUKİ toplam puan ortalamasının 5,99±0,91 olduğu ve sorun yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, was conducted between May 2013 and July 2013 as a descriptive study in order to determine the factors affecting sleep of postoperative surgical patients and provide recomendations for sleep patterns. The universe of study Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Surgery, Hospital General Service in hospitalized patients at least 3 days, operated 810 patients, the sample consisted of 170 patients who agreed to participate in the study. Research data were collected using the“Pittsburg Sleep Quality Index”and“Survey Sheet”. Data were analyzed using Spss software. In this study, statistics (number, pecentage, mean, standart deviation, minimum and maximum values) were used and conformity to the normal distribution of independent variables were evaluated by dividing standard error of kurtosis and skewness. The variables that comply with normal distribution were evaluated using the parametric analysis ( independent samples T-test and One Way ANOVA) and non-parametric analysis (Kruskal Wallis and Mann Whitney U.). In multiple groups that do not meet the criteria of normal distribution, Mann Whitney U test used for the evaluation of difference between the groups as further analysis T-test was used in the comparison of sleep problems before and after hospitalization. According to the results obtained from the study of patients ; sleep quality score 1,31±0,15, sleep latency score 1,45±0,09, component score in sleep duration 0,72±0,99, a score of habitual sleep efficiency 0,28±2,73, a score of sleep disorders 1,26±1,11, a score to use of sleep medication 0,15±4,08, receives the daytime dysfunctin score 0,82±0,63 was found. The highest score average of them is“sleep latency”score (1,45±0,09) and PSQI total average score of 5,99±0,91 was found that there was the problem.