Some problems solved in plane elasticity by boundary element method
- Tez No: 35317
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kısaca, iki boyutlu elastisite problemlerini çözmek için sınır elemanları yönteminin teorisi verilmektedir. Bu yönteme ait bilgisayar programı karmaşık şekilli sınırları olan ve sınırda gerilmeye maruz kalan iki boyutlu alanlara uygulanmaktadır. Bu yöntem ile, ikinci dereceden smır elemanları kullanılarak, çeşitli problemler çözülmüş ve hepsi gerçek çözümlerle ve diğer nümerik çözümlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarla gerçek ve diğer nümerik çözümler arasmda iyi bir uyum olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this work a short resume of the theory of boundary element method formulation for solving two-dimensional elasticity problems is given. The computer program of the method is applied to two-dimensional plane problems with arbitrary shaped boundaries and traction type boundary conditions. Several problems are solved using quadratic element discretization and all of them are compared with the solutions obtained by the analytical and other numerical methods. Good agreement is obtained between the present results and that of the others.