A Generic knowledge-based system for appliance fault diagnosis
- Tez No: 35318
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bugünün rekabetçi dünyasında, üreticilerin görevi ürünlerini satmakla bitme mektedir. Bu nedenle üreticiler ürünlerinden yaşam süreleri boyunca sorumludurlar. Bu gerçek, servis bölümlerinin önemini arttırmaktadır. Servis bölümünün görevi, kullanıcıların ürünleriyle ilgili sorunları olduğunda, hatayı teşhis ve tamir edip, tekrar uygun çalışmasını sağlayarak kullanıcıyı memnun etmektir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin en büyük beyaz eşya üreticilerinden birinin servis bölümünün sorunlarını çözmektir. Bu sorunlar şunlardır: personel eksikliği, sunulan servisin kalitesi, servis personeli arasında tecrübe alışverişi ve çok değişik tipte ürüne servis sunulmasıdır. Uzman asistan yaklaşımı yukarıda belirtilen bütün sorunların çözümüdür. Bu uzman asistanın görevi ürün tamiri sırasında servis çalışanına gerekli talimat ve tavsiyeleri vermek, ve ihtiyaç duyulan servis personelini eğitmektir. Bu uzman asistanı geliştirmek için uzman sistem teknolojisi kullanılmıştır. Geliştirilen genel hata teşhisi uzman sistemi üretilen bütün ürünler için kullanılabilir. Genel yapısı, genel uzman sistem kuralları ve hata ağaçlarındaki ürüne özel hata bilgileriyle sağlanmıştır. Bu yapı programlama bilgisi olmayan servis çalışanının hata ağacı bilgi tabanını hiç yardımsız kurabilme ve düzeltmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In today's competitive world, the task of companies does not end after selling their products. Therefore companies are responsible for these products during their life time. This fact increases the importance of the service department. The task of the service department is: When users have problems with products, service department should find the problem of the product, diagnose the fault and repair the product, so that it functions properly and the user is satisfied. The concern of this study is to solve the problems of the service department of one of the Turkish biggest durable goods manufacturer. The problems are as follows: lack of service personnel, quality of the service offered expertise exchange between service personnel, and many different types of products to be serviced. Expert assistant approach is the solution to all the above stated problems. The task of this expert assistant is to give the service employees instructions and recommendations during product repair process and to train new personnel. Expert system technology is used to develop the expert assistant. This generic fault diagnosis expert system can be used for all the products manufactured by the company. The generic nature is achieved by generic expert system rules and product specific fault information in fault trees. This nature allows the non- programming service employee to build and modify fault tree knowledge bases without any help.