Turizmin Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi: Mardin örneği
The place and the importance of tourism in Turkey economy: A case study of Mardin
- Tez No: 353198
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Turizm, insanların sürekli yaşadığı ve para kazandığı yerler dışına; spor, din, sağlık, seyahat, eğlenme, dinlenme vb. ihtiyaçlarını karşılamak üzere gitmeleri ve gittikleri bu yerlerde turistik kuruluşların mallarını (konaklama, yeme içme) tüketerek yaptıkları ekonomik faaliyetlerin tümüdür. Ekonomik açıdan bakıldığında en önemli nokta, kişilerin gittikleri yerde para kazanma gayesi gütmeme ilkesidir.Refah seviyesinin yükselmesi, eğitim ve kültür düzeyinin iyileşmesi, kişilerin boş zamanlarının artması, teknolojide, özellikle ulaşım ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler, reklâm ve tanıtım hizmetlerinin gelişmesi, şehirleşme, nüfus artışı ile toplumsal hareketliliğin artışı, siyasal yapıdaki değişiklikler turizmin ortaya çıkmasını ve gelişmesini sağlayan faktörlerdir.Oransal olarak çok yüksek düzeyde döviz getirisi sağlaması, istihdam/yatırım oranının yüksek olması, olumlu dışsallıklarla diğer sektörlerin gelişmesine ve gelir düzeylerinin artmasına katkı sağlaması nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, 20. yüzyılın ortalarından itibaren turizme yapılan yatırımlara özel önem göstermeye başlamışlardır.Tarım, sanayi ve hizmet sektörünün gelişmesine katkısı olan; işsizlik ve dış ödemeler dengesinde karşılaşılan ekonomik sorunların hafifletilmesinde ve darboğazların aşılmasında ekonomi politikası aracı olarak kullanılan turizmin; sosyo-ekonomik gelişmelerin üzerinde son derece olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.Ülkemizde özellikle milli hâsıladan oldukça az pay alan kırsal bölgelerimizde, doğal ve tarihi eserlerin çok sayıda olması kültür turizmin gelişmesine imkân tanımaktadır. Mardin tarihi mekânlarıyla bu konuda çok zengin bir ilimizdir. Kamu harcamalarından yeterli miktarda destek aldığı takdirde bölge halkının gelir düzeyinde iyileşme sağlanacağı gibi, bu durumun bölgenin en büyük problemlerinden biri olan işsizliğin çözülmesine ve ekonominin iyileşmesine de katkısı olacaktır.Son zamanlarda Mardin'de hissedilir derecede turizmin gelişmesi için yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Ancak, tarihi ve doğal potansiyeli göz önüne alındığında Mardin'de gerçekleştirilen yatırımların yeterli olmadığı görülmektedir ve bu yüzden turizm hak ettiği yere ulaşamamıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism can be defined as all of the economic activities that people make by using the services (accommodation, refreshments) of touristic institutions where they visit to meet their needs such as sport, religion, health, travel, entertainment, recreation etc, except the places where they normally/always live and earn money. The important point in this definition which shouldn?t be disregarded is the principle of people that they do not pursue a goal to earn money where they go.Prosperity, improvement of the level of education and culture, increase of leisure times, developments in technology, especially in the technology of transportation and communication, development of advertisement services, urbanization, increase of population and social mobility, and changes in political structure are the factors providing tourism to be arisen.The developed and developing countries, as from the middle of the 20th century, have started to attach specific importance to the investments made in tourism as it provides foreign exchange earnings relatively at a high level, its employment/ investment ratio is big and it contributes to the improvement and prosperity of other sectors with positive externalities.Tourism, contribution of which to the improvement of the sectors of agriculture, industry and service is used as an economic policy to reduce the economical problems seen in unemployment and balance of payment and to surpass bottlenecks, is known to have highly positive effects on socio-economical developments.That there are plenty of natural and historical artifacts in our country, especially on the rural regions that own very little share from the national income enables culture tourism to be developed. Mardin, in this respect, is a very rich city with its historical places. In the event that it is sufficiently supported in public expenditures, the local community will be recovered in terms of level of income; besides, it will help a solution be found for unemployment, one of the biggest problems, and contribute to the improvement of its economy.Recently, there have been noticeably investments in Mardin in order to develop tourism.However, considering it?s historical and natural potential,investments in Mardin are seen not to be enough,thus tourism hasn?t reached to the place that it deserves.