Ana hatları ile Demeter kültü
The cult of Demeter mith main lines
- Tez No: 353205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak sunmayı amaçladığım bu çalışmamda genel olarakDemeter'in mitsel kişiliğini ve Demeter kültünü ana hatlarıyla tanıtmak istedim.Öncelikle Demeter'in mitsel kişiliği ve onunla ilişkilendirilen karakterleriyorumlayarak başladım. Bunun yanı sıra Demeter ve Demeter kültü için yapılantapınakların bilindik örneklerini, Demeter'in yontu sanatına ve seramik sanatına yansıyan betimlemeleri aktarmaya çalıştım. Çalışmada son olarak Demeter kültününtemellerini oluşturan, kızı Kore'nin Zeus'un onayı ile Hades tarafından kaçırılışmitolojisini ve Kore'nin yer altı ile yeryüzü arasında aracı bir rol üstlenişininsebeplerini açıklayarak son verdim.Tezimin oluşum aşaması; kitap, makale gibi yayınların derlenmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study as a Master's thesis, generally I wanted to present the mythicalpersonality of Demeter and the cult of Demeter. Firstly, I started my study byinterpreting mythical personality of Demeter and the characters associated with her. Inaddition, I tried to interpret the well-known examples of the temples built for Demeterand the cult of Demeter, and the descriptions of Demeter reflected in the art ofsculpture and the art of ceramic. I concluded my study by explaining the mythologyof Korea?s, Demeter?s daughter, being kidnapped by Hades with the consent of Zeusand the reasons why Korea gained the role as an intermediary between theunderground and ground.The formation phase of my thesis consists of the compilation of thepublications such as books, articles.