İslamda tesettür
Vei̇ling in isam
  1. Tez No: 353216
  2. Yazar: FATMA ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, İslamda tesettür konusu temel kaynaklardaki yaklaşımlara bağlı kalınarak İslam hukuku çerçevesinde ele alınmıştır. Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tesettürde tarihsel süreç araştırılmıştır. İkinci bölümde tesettürle ilgili kavramlar ele alınmıştır. İslam'da tesettür başlığında Kur'an ve sünnette tesettür, tesettürün illeti, hükmü, keyfiyeti, tesettürde ruhsat ve teşebbüh konuları işlenmiştir. Üçüncü bölümde tesettürün hikmet, iffet ve fitne ile ilişkisi, tesettür ziynet ilişkisi ve setr-i avret konuları ele alınmıştır. Sonuç kısmında tezde ele alınan konular kısaca analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler Tesettür, Avret, Ziynet, İffet, Kadın
Özet (Çeviri)
n this study veiling in Islam, adhering to the approaches in the basic sources is discussed within the framework of Islamic law. The thesis consists of three chapters. In the first chapter the historical process in veiling is investigated. In the second chapter the concepts about veiling is discussed. In the topic of veiling in Islam, veiling in verses and hadiths, reasons of veiling, its provision, circumstance, authorization in veiling and forcible resemblance issues are discussed. In the third chapter veiling's wisdom, its relationship between chastity and incitement, veiling and ornaments relationship and hiding private parts topics are discussed. In the conclusion, the topics discussed in the thesis are briefly analyzed. Keywords Veiling, Private Parts, Ornaments, Chastity, Woman.