Çeke ilişkin karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme kabahati
The misdemeanour of causing to realisation of the procedure of dud check
- Tez No: 353223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ticari faaliyetlerin gelişmesi ile birlikte çek kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Çekle yapılan ödemelerde çeke olan güveni artırmak ve çekin karşılıksız çıkmasının önüne geçilmesi amacıyla 19.03.1985 tarihli 3167 sayılı yasa yürürlüğe konulmuş, zaman içerisinde bu yasanın değişen ve artan ihtiyaçlara cevap verememesi yeni bir çek kanununun hazırlanması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu amaçla hazırlanan 5941 sayılı Çek Kanunu 20.12.2009 tarihinde yürürlüğe girmiş; aynı yasada 31.01.2012 tarihinde 6273 sayılı yasa ile değişiklikler yapılmıştır.Ceza Hukukunun ?ekonomik suça ekonomik ceza? ilkesi ve Anayasanın 38. maddesindeki ?Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz? hükmü uyarınca karşılıksız çekin suç olarak düzenlemesine yöneltilen eleştiriler nedeniyle eylem suç olmaktan çıkarılarak kabahat niteliğine dönüştürülmüş ve karşılığında idari yaptırım öngörülmüştür.Bu çalışma ile 5941 sayılı Çek Kanunu ile çeke ilişkin karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme kabahati yönünden getirilen yenilikler ve sorumluluk esaslarını ele alıp değerlendirmek istedik. Anahtar Sözcükler :Çek, Karşılık, Kabahat, İdari Yaptırım
Özet (Çeviri)
The preference of using check became common with the development of the commercial activity. The law numbered 3167 and dated 19.03.1985 was inforced in order to increase the confidance of payments that were paid using check and to hinder the provision of check, in the course of time the necessity of preparing a new check code became urgent because this law can not be satisfactory for necessities that change and increase as well. For this reason a new check code numbered 5941 was inforced in 20.12.2009; in this new law, some changes were made with the law numbered 6273 in 31.01.2012. With the principle of Criminal Law ?economic punishment for economic crime? and according to the jurisdiction which takes place in 38th article of the Constitution ?No one can be detained from his liberty because of non performance of obligation that come to light only with a contract? The act of payment using a check without provision wasn't accepted as a crime, but it was accepted as a misdemeanour owing to the criticisms and administrative sanction was kept in mind in return for it.With this work we wanted to observe and evaluate the innovations and the basis of responsibility that were made due to the misdemeanour causing a procedure that is realised with a payment which was paid using a check without provision with the check code 5941. Key Words : Check, Provision, Misdemeanour, Administrative Sanction