Cumhuriyet döneminde Türkiye'de uygulanan temel iktisadi politikaların analizi (1923-1980)
Analysis of economic policies in the republic of Turkey (1923-1980)
- Tez No: 353224
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Cumhuriyet dönemi Türkiye ekonomisinin temel iktisadi özelliklerinin açıklandığı bu çalışma, altı ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Osmanlı İmparatorluğu'nun dış borç almasıyla başlayan çöküş süreci ve etkileri incelenmiştir.İkinci bölümde, Türkiye Cumhuriyeti'nin devraldığı sanayi yapısını değerlendirilmiş, ve yapılan ön çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki iktisadi yapı ve devletin bu yapı içindeki konumuna değinilmiş, yeri ve faaliyetleri aktarılmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde, 1946-1961 döneminde izlenen iktisat politikaları ve bu politikaların iktisadi hayatta yarattığı etkiler sektörel bazda değerlendirilerek aktarılmaya çalışılmıştır.Beşinci bölümde, 1960'lar sonrası, genel ekonomik durum ve bu dönemde hazırlanan“Beş Yıllık Kalkınma Planları”`nın oluşturulma süreci aktarılmaya çalışılmıştır.Altıncı Bölümde, 1980 sonrası dönemde ekonomi politikalarında yaşanan değişim, değişimi meydana getiren şartlar ve sonuçları aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic economic characteristics of the economy of the Republic of Turkey period described in this study consists of six main chapters.In the first chapter began with the Ottoman Empire the collapse process and the effects of external debt are examined.in the second chapter, the industrial structure inherited by the Republic of Turkey was evaluated and given information about the preliminary studies.in the third chapter,the economic structure in the first years of the republic and the position and activities of the goverment is tried to be given.in the fourth chapter, the economic policies followed during 1946-1961, and the effects of these policies on a sectoral basis of economic life is tried to be evaluated and transferred.in the fifth chapter, the general economic situation after 60s and preparation and creation process of the“Five-Year Development Plan”s is tried to be transferred.in the sixth chapter, the change in economic policy after 1980, the conditions make up that change and the results is tried to be transferred.