İnanna ve Dumuzi anlatısı
The story of Inanna and Dumuzi
  1. Tez No: 353226
  2. Yazar: İRFAN CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlığın medeniyet yolunda önde gittiği dünyadaki birkaç nehir havzasından biri olan Mezopotamya'da, günümüzden 5 bin yıl önce ortaya çıkan Sümer toplumu, muhtemelen literatürde Obeyd diye adlandırılan yerli toplumları bastırmış ve onlarla kaynaşmıştır. Akadların kendi miraslarını devraldığı gibi Sümerlerin de başka bir toplumun gelişkin kültürel mirasını tamamıyla devraldıkları ya da taklit edip etmedikleri konusunda henüz net bir bilgi mevcut değildir. Ancak kendilerinin kabul edilen yazı sistemi, edebi ve her türlü kültürel birikim özellikle de günümüze kadar yakın ve uzak birçok toplumun dinsel inanç ve geleneklerinde kendini hissetiren etkileriyle dikkate değerdir.Evrenin ve insanın yaratılışı konusunda düşünce üreten Sümer düşünürleri, felsefi temel ve sınırlara karşılık oluşturacak bir şey geliştirmemişlerse de evrenin doğası, kökeni ve işleyiş düzeni üzerine düşünüp tartışmışlardır. Meydana getirdikleri kozmoloji ve inanç sistemi Yakındoğu'nun birçok yerinde temel inanç haline gelmiş sonraki toplumları etkilemiştir.Sümerlilerin bu inanç sistemi içinde Çoban Tanrısı Dumuzi ile Aşk ve Bereket Tanrıçası İnanna'nın yeri ve önemi, günümüze ulaşan Sümerli ozanların şiirlerindeki ağırlığına bakılırsa pek büyüktür. Bereket kültü içinde kutsal evlilik dinsel geleneğinin kahramanları olan bu iki karakter, birleşmeleriyle, ayrı düştükleri yılın yarısında solan, kuruyan ve `'Kaos''a giren dünyanın dönemsel olarak yenilenmesini, bereket ve bolluğu yaşamasını sembolize ederler. Sonraki toplumlarda başka adlar ve atfedilen başka özelliklerle ortaya çıkan İnanna, tanrıçalar içinde toplumun kadına atfettiği özellikleriyle öne çıkar; hırsı ve cesaretiyle uygarlık sanatlarını ve kutsal yasaları Tanrı Enki'den alması, evliliği ve kutsal evlilik olayının parçası olarak yeraltına inişi mitlerinin başrol oyuncusu olarak yazılı ve sözlü anlatımın önemli bir unsurudur.
Özet (Çeviri)
The Sumer society that arose 5,000 years ago in a region where human civilization went forward, Mesopotomia, oppressed local societies, possibly referred to as Obeyd in literature, and mixed with them. There is no clear information yet as to whether the Sumers inherited the cultural heritage or copied the cultural heritage of an other society like the Akads. However, their accepted writing system, literary and all other forms of cultural accumulation are worth noticing with their impact on religious beliefs and traditions of many close and far societies.Sumer intellectuals, who have developed ideas on the creation of the universe and humanity without being against philosophical basics and limits, debated the nature of the universe, its roots and functioning. The cosmology and belief system they have created have influenced other societies in the near east later. The place and importance of Shephard God Dumuzi and God of Love and Fertility Inanna is great in the belief system of the Sumers when one looks at the Sumer poems. The two characters that are heroes of the tradition of holy marriage in the culture of fertility symbolize the renewal, fertility and abundance of a term after a year of separation, getting dried and entrance into ?chaos?. Inanna, which was referred to under different names and titles in future societies, comes forward with traits relating to women; having received the arts of civilization and holy laws with assertiveness and courage from the God Enki, it is an important part of written and spoken expression with the head role in going underground as part of marriage and holy marriage.