İştar kültü ve Aphrodite kültüne yansımaları
The reflections on the cult of Ishtar and the cult of Aphrodite
- Tez No: 871502
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Mezopotamya'nın aşk ve savaş tanrıçası Sümerlerde İnanna, Akadlarda İštar olarak bilinmektedir. Bu tanrıça Venüs ile sembolize edilir ve Šamaš ile Sin'in mertebesinde konumlandırılır. Tanrıça oldukça vahşi ve hırslı bir doğaya sahiptir. Savaş esnasında en sevdiği kralların safında yer alması onun androjenliğine dikkat çekmektedir. Buna ek olarak Ebih'le olan mücadelesi ve Ölüler Diyarı'na yaptığı yolculuk, iktidarı için hudut tanımadığının bir göstergesidir. Tanrıçanın ilahi eşi olan Çoban Tanrı ise Sümerlerde Dumuzi, Akadlarda Tammuz olarak görülmektedir. Bu çoban tanrının ölümü kuraklığı ve toprağın verimsizliğini sembolize eder. Bereketin yeniden tesis edilmesi için çeşitli kutsal evlilik törenlerinin yapılması gerekmekedir. Kutsal evlilik törenleri, her sene kentlerinin bolluğu ve bereketi sağlamak isteyen krallar tarafından devralınmıştır. Gerçekleşen bu sembolik ritüeller ile ülkelerin refahını da kentlerin koruyucusu olan İnanna/ İštar üstlenmektedir. Tıpkı İnanna-Dumuzi, İštar-Tammuz çifti gibi bu bereket ritüelleri de Mezopotamya dışına, tüm Hellen ve Akdeniz coğrafyasına çeşitli ticari yollarla aktarılmıştır. Bu ilahlar yayılım gösterdiği topraklarda, Aphrodite-Adonis, Kybele-Attis ve İsis-Osiris şeklinde kutsal çiftler halinde tezahür etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The Mesopotamian goddess of love and war is known as Inanna in Sumerians and Ištar in Akkadians. This goddess is symbolized by Venus and is positioned at the rank of Šamaš and Sin. The goddess has a very fierce and ambitious atüre. Her alliance with her favored kings during wartime is indicative of her androgyny. Furthermore, her conflict with Ebih and her journey to the Land of the Dead demonstrate that she is not constrained by any boundaries in terms of her power. The divine consort of the goddess, the Shepherd God, is known as Dumuzi in Sumerians and Tammuz in Akkadians. The death of this shepherd god symbolizes drought and the infertility of the land. In order to restore fertility, various sacred marriage ceremonies had to be held. The sacred marriage ceremonies were taken over by kings who sought to ensure the abundance and fertility of their cities on an annual basis. Through these symbolic rituals, the prosperity of the countries was also assumed by Inanna/Ištar, the protector of the cities. Similarly to the Inanna-Dumuzi and Ištar-Tammuz pairs, these fertility rituals were transferred outside Mesopotamia to the Hellenic and Mediterranean geography through various commercial means. These deities manifested as sacred pairs in the form of Aphrodite-Adonis, Cybele-Attis, and Isis-Osiris in the lands where they spread.