Implementation of MRPII As a system integrator in Turkish industry
- Tez No: 35327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Üretim Kaynaklan Planlaması (ÜKP), herhangi bir liretim ortamındaki bütün operasyonların ve fonksiyonların tamamen entegrasyonunu sağlayan bir felsefedir. Bu özelliğiyle ÜKP, piyasadaki değişikliklere çabuk tepki göstermeyi temin ederek organizasyonların küreselleşmesinde önemli rol oynar. Bu çalışmada, kaynak yönetimi tekniklerinin geçtiğimiz 50 yıl boyunca göstermiş olduğu gelişim özellikle ÜKP üzerinde durularak incelenmiştir. Ayrıca, kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiş ve bu konuda daha önceden yapılmış olan çalışmalar da bu teze dahil edilmiştir. ÜKP felsefesinin implementasyonu, qad ine. tarafından geliştirilen tümleşik bir ÜKP yazılımı olan. MFG/PRO çerçevesinde, Türk endüstrisinden seçilen üç değişik uygulama üzerinde detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda implementasyon sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar ele alınmış ve tartışılmıştır. Son olarak, bu çalışmayı takiben yapılabilecek çalışmalar hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Manufacturing Resource Planning (MRPII) is a philosophy providing complete integration of all operations and functions in a manufacturing environment. It plays an important role in the globalization of organizations by enabling quick response to the changes in the market. In this study, the evolution of resource management techniques over the past 50 years with special emphasis on MRPII is discussed. Furthermore, an extensive literature survey on formerly performed relevant research studies is also included in the thesis. Implementation of MRPII philosophy within the framework of MFG/PRO, which is an integrated MRPII software created by qad inc., is investigated in detail on three different applications from Turkish industry. Certain points requiring special attention during the implementation phase are presented and discussed at the end of the study. Finally, suggestions for future research following this study are addressed.