Kurumsal kaynak planlaması ve kurumsal kaynak planlaması yazılımlarının Türkiye uygulaması
Enterprise resource planning and enterprise resource planning implementation in Turkish companies
  1. Tez No: 125093
  2. Yazar: BİRDOĞAN BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
02. ÖZET Soğuk savaş döneminden sonra bilinen rekabet tarzı yerel bazdan ulusal ve hatta uluslararası platformlara hızla kaymıştır. Gelecek ile ilgili projeksiyonlarda rekabet gücünü korumak ve geliştirmek isteyen işletmeler vizyon ve stratejilerini gözden geçirmek zorunda hissedeceklerdir. Yoğun rekabet, işletmelerin, ürün/hizmet kalitelerini artırmaya, pazara tepki hızım yükseltmeye ve bunları gerçekleştirirken maliyetlerini düşürmeye zorlamaktadır. Teknolojinin her alanda büyük bir hızla geliştiği günümüz koşullarında bir yandan üretim işletmelerinin yönetim sistemleri karmaşıklaşmakta, bir yandan da bilgi teknolojisinde kaydedilen ilerlemeler sayesinde bu koşullara uygun üretim yönetimi sistemleri geliştirilmektedir. Geliştirilecek üretim yönetim sistemi işletmenin tüm fonksiyon, süreç ve kaynaklarının entegre bir şekilde planlanması ve kontrol edilmesini icap ettiriyor. Daha önceleri yapılan işler sadece İstatistiksel Stok Kontrol yöntemlerine dayandırılmaktaydı. Kaynak planlamasındaki ilk ve önemli gelişme, 1959 yılında Joe Orlicky tarafından geliştirilen Malzeme İhtiyaçlarının Planlaması (Material Requirements Planning-MRP) sistematiğidir. Klasik tarzda manuel olarak yapılan malzeme ihtiyacı hesabı böylece otomatik hale gelmiştir. Kapalı Çevrimli Malzeme İhtiyaç Planlaması ( Closed Loop Material Requirements Planning) ve Üretim Kaynaklan Planlaması (Manufacturing Resource Planning-MRP IT) yaklaşımları ise, 1980'li yıllara doğru geliştirilmiş olup MRP Eden ERP 'ye ( Enterprise Resource Planning) geçiş ancak 1992 yılında başlayabilmiştir. ERP'nin açılımındaki“Enterprise”kelimesi bütün kurumu“Resource”kelimesi ise çıktı elde etmek için kullanılan tüm girdileri (kaynaklan) ifade etmektedir. ERP, işletmedeki tüm fonksiyon ve birimleri tedarik zinciri kavramı altında bir bütün olarak görmekte, söz konusu birimlerin kendilerindeki ihtiyaçlarını eş zamanlı bir biçimde görerek çalışmasını sağlamaktadır. Tedarik, satın alma, stok, imalat, finans, muhasebe, satış ve kaliteye varıncaya kadar tüm işletme fonksiyonları içeren ve her yönüyle dinamik bir model olmanın yanında VIIERP sürekli kendini yenileyebilen canlı organizma örneği gibidir. Yeni bir bakış açısı ortaya koyması, kullanıcılara her şeyden önce taze uruklar açması düşünülen bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üretim yönetiminde temel kavramlar hakkında bilgi verilmiştir, ikinci bölümde ise; Kurumsal Kaynak Planlaması içinde yer alan MRP, CRP, DRP II, MRP II ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Kurumsal Kaynak Planlamasının hem teorik hem de uygulanmasıyla ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımlarının Türkiye uygulamalarına yönelik anket çalışması düzenlenmiştir. Bu amaçla hazırlanan anket çalışmasından elde edilen veriler analiz edilerek ERP sisteminin ülkemizdeki uygulamalarının genel bir perspektifi çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY After the cold war era the known competition form emerged from local to national and from there to international platforms. Companies who want to keep and develop their competitiveness in their projections for the future feel the necessity of reviewing their visions and strategies. Increasing competition forces companies to improve their product/service quality, to react faster to market changes and while doing this, companies have to reduce their cost. With the current condition of fast development of technologies in all areas, the management system of companies become more and more complicated, on the other hand with the help of improving information technologies, management systems suitable for these conditions are being developed. The production management system to be developed needs to plan and control all functions, time frames and resources of the company in an integrated manner. Previously done works were only based on Statistics Stock Control methods. The first and important step in resource planning was taken by Joe Orlicky in 1959 with the development of the Material Requirements Planning (MRP) system. The calculations for material requirement done previously with the classical manual method became automatic. The approach to Close Loop Material Requirements Planning and Manufacturing Resource Planning - MRP II was taken in the 1980's, whereas the transfer from MRP II to ERP (Enterprise Resource Planning) could happen as late as in 1992. In the definition of ERP, the word“Enterprise”stands for the entire company,“Resource”stands for all entries necessary to obtain an output (resources). ERP regards all functions and units within the company as a whole among the supply chain, and by defining the needs of the very units at the same time, it makes things work. The ERP including all management functions like supply, purchasing, stock, production, finance, accounting, marketing and quality not only stands as a dynamic role model, but also is like an organizm with the ability of constant renewing. This project IXwhich shall give the users a new point of view and open wider horizons is devided into four sections. The first section contains basic terminology of production management. The second section discusses MRP, CRP, DRP II, MRP II within a company's resource planning. The third section presents detailed information on theories and applications of Enterprise Resource Plannig. In the forth section a poll study an applications of Enterprise Resource Planning software in Turkey can be found. The result of the poll study have been analysed and a general perspective on the usage of ERP systems in our country has been gained.