Synthesis of new multifunctional olefin monomers and polymers by reactions of a- hydroxymethyl methyl vinyl ketone
  1. Tez No: 35333
  2. Yazar: REYHAN İŞERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÖZET Bu çalışmada a-HMMVK ve poli-a-HMMVK dan yeni monomer ve polimerlerin sentezlenmesi amaçlanmıştır. CH2OH ^CHaOH CH2 = c' +0^-0^ c=o c=o CH3 CH3 a-HMMVK Poll-a-HMMVK a-HMMVK metil vinil ketonun DABCO katalizörlüğünde formaldehit ile reaksiyonundan sentezlenmiştir. Ayrıca aseton ve formaldehitten sentezlenen 1,1,1,-trimetilolaseton un yüksek sıcaklıkta vakum altında pirolizi ile de a-HMMVK elde edilmiştir. a-HMMVK serbest radikal başlatıcısı AIBN ile ısıtılarak polimerleştirümiş poli-a-HMMVK elde edilmiştir. a-HMMVK DABCO ile de oda sıcaklığında ısıülmaksızm polimerleştirilmiştir. DSC analizi ile poli- a-HMMVK nun camsı geçiş sıcaklığı 2.7 °C olarak belirlenmiştir. a-HMMVK nun stiren, metil akrilat, metakrilonitril, n- butilmetakrilat ve vinil asetat ile yeni kopolimerleri elde edilmiştir.XIII a-HMMVK nun biseter türevinin çok iyi bir çarpraz bağlayıcı olduğu belirlenmiştir. Süren, metil metakrilat, akrilo nitril, n-butil metakrilat, metakrilo nitril, metil akrilat, vinyl asetat ve a-HMMVK nun biseter ile yeni çarpraz bağlı kopolimerleri elde edilmiştir. Poli-a-HMMVK nun fenilizosiyanat, ve toluen 2,4 dlisosiyanat ile DABCO katalizörümde ve katalizörsüz reaksiyonlarından fenilüretan, toluen-2,4-bisüretan ve toluen 2-izosiyanat-4 mono uretan, poli-a- HMMVK nun sodiumhipoklorit ile reaksiyonundan poli-a-hidroksi metil akrilik asit yeni polimerler olarak sentezlenmiştir. Diğer yeni bir polimer poli-a-HMMVK nun hidrazin ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Ayrıca poli-a-HMMVK nun aldol kondensasyonu ile yeni bir merdiven tipi polimer sentezlenmeye çalışılmıştır. Sentezlenen monomer ve polimerlerin spektroskopik karakterizasyonu FT1R ve 1H-NMR spekralan ile yapılmıştır.a-HMMVK nun asetat esteri, biseter, bromür, klorür, trlmetll silll eter türevleri yeni multJfonksiyonlu olefin monomerler olarak, a-HMMVK nun asetil klorür, para-toluen sulfonik asit. fosfor tribromür, tiyonil klorür, trimetil silil klorür ile reaksiyonlarından sentezlenmiş ve bu türevlerin serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirilmesinden yeni polimerler edilmiştir. O O II II CHo C CHo C CH2 = C O CH3 CH2 = C O N,c=o c=o i.0 CH3 CH3 asetat esteri türevi fenil üretan türevi H3Cx ^CHa /CH2C1 _ /CH2N /SiN CHo = C CH2 - C O CH ı2 - ^v * \ ( / CHc \=ö yC=° CH3 klorür türevi trimetilsilil eter türevia-HMMVK nun asetat esteri, biseter, bromür, klorür, trlmetll silll eter türevleri yeni multJfonksiyonlu olefin monomerler olarak, a-HMMVK nun asetil klorür, para-toluen sulfonik asit. fosfor tribromür, tiyonil klorür, trimetil silil klorür ile reaksiyonlarından sentezlenmiş ve bu türevlerin serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirilmesinden yeni polimerler edilmiştir. O O II II CHo C CHo C CH2 = C O CH3 CH2 = C O N,c=o c=o i.0 CH3 CH3 asetat esteri türevi fenil üretan türevi H3Cx ^CHa /CH2C1 _ /CH2N /SiN CHo = C CH2 - C O CH ı2 - ^v * \ ( / CHc \=ö yC=° CH3 klorür türevi trimetilsilil eter türevi
Özet (Çeviri)
The aim in this research is to synthesize new multifunctional monomers and polymers with novel physical and chemical properties by reactions of cc-HMMVK and poly-a-HMMVK. CH2OH ^CHzOH CH2 = C^ +CH2-C^ c=o ^0=0 CH3 CH3 a-HMMVK Poly-a-HMMVK a-HMMVK was synthesized through a new route by reaction of methyl vinyl ketone with formaldehyde by using DABCO as catalyst. It was also synthesized from acetone and formaldehyde via 1,1,1-trimethylol acetone following the procedure given in the literature with some modifications. a-HMMVK polymerized to give poly-a-HMMVK with a free radical initiator 2,2!-azobisisoburyronitrile by heating. It also polymerized with DABCO at room temperature. Tg of poly-a-HMMVK was determined as 2.7 °C by DSC analysis.Copolymerization of a-HMMVK with styrene, methylacrylate, methaciylonitrile, n-butylmethacrylate, and vinylacetate gave new copolymers. Acetate ester, bisether, bromide, chloride, trimethylsilyether derivatives of a-HMMVK were synthesized as new multifunctional monomers, except chloride, by reactions of a-HMMVK with acetyl chloride, p- toluene sulphonic acid, phosphorous tribromlde, thionyl chloride, and trimethylsilyl chloride respectively. They were polymerized to give their respective polymers as new multifunctional polymers by free radical addition polymerization. O II CHo C / z\ / \ CH2 = C O CH3 >=o CH3 CH2 CH2 = C O 2 \ c=o CH3 X,0 N I H the acetate ester derivative the phenyl urethane derivative CHoCl CH, = C \ ( c=o CH, H3Cn ^CHa CHo Si CH2 = C^ O CH3 /C=o CH3 the chloride derivative the trimethylsilyl ether derivativeVIII the bisether derivative the bromide derivative a-HMMVK 2,4-dinitrophenyl hydrazone, a-ethoxymethyl methyl vinyl ketone 2,4-dinitrophenyl hydrazone, and a-HMMVK phenyl urethane were synthesized as new derivatives of a-HMMVK. They did not polymerize. CH3 H /CH2 O.CH2 N02 CHj, N02 CH2 = C^ H JL, CH2 = Cv H ' /C=N-N-iJ-N02 /C=N-N-^y-N02 CH3 CH3 the hydrazone derivative the ethyl ether, hydrazone derivative Surprisingly, 1,1-dichloromethyl acetone was obtained from a- HMMVK, and a-chloromethyl methyl vinyl ketone was synthesized by reaction of 1,1-dichloromethyl acetone with DMSO. Although a- chloromethyl methyl vinyl ketone and 1,1-dichloromethyl acetone are known compounds, they were first synthesized from a-HMMVK in this research.IX It was found that bisether of a-HMMVK was an excellent crosslinklng agent for various monomers. Coporymerization of biseter with styrene, methyl methacrylate, acrylonitrile, n-butyl methacrylate, methaciylo nitrile, methyl aciylate, vinylacetate and a-HMMVK gave new crosslinked polymers. Poly-a-HMMVK phenyl urethane, toluene-2,4-bisurethane, and toluene-2-isocyanate-4-monourethane were synthesized as new polymers by reactions of poly- a-HMMVK with phenyl isocyanate and tolylene diisocyanate with and without catalyst. Poly-a-HMMVK was reacted with hydrazine to give a new polymer. Poly-a-HMMVK was oxidized to poty-a- hydroxymethyl acrylic acid which is a new polymer by reaction of poly-a- HMMVK with sodium hypochlorite through haloform reaction. A new ladder type polymer was tried to be obtained under the influence of base by aldol condensation of methyl carbonyl groups of poly-a-HMMVK. The spectroscopic characterization of the monomers and polymers synthesized was carried out by using FTIR and 1H-NMR.