Germiyanoğulları Beyliği'nde edebi kültür ve hayat
Literary culture and life in Germiyanoğullari Principality
  1. Tez No: 353369
  2. Yazar: RUMEYSA KOCADERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anadolu Selçuklu devletinin zayıflaması üzerine Türkmen toplulukları kendi beyleri önderliğinde birer ikişer bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamışlardı. Bu topluluklardan biri de Kütahya merkezli olarak kurulan Germiyanoğulları Beyliği'dir. 1300-1429 yılları arasında hüküm sürüp tarih sahnesinde 130 yıla yakın kalan Germiyanoğulları, siyasî alandaki hakimiyetlerinin yanı sıra ilmî ve kültürel alandaki faaliyetleriyle de ön plana çıkmıştır. Germiyanoğulları Beyliği; Şeyhoğlu Mustafa, Ahmedî, Ahmed-i Dâî, Şeyhî, İshak Fakîh gibi önemli ilim adamlarını yetiştirmiş ve bu müellifler; Hurşid-nâme, İskender-nâme, Cemşîd ü Hurşîd, Çeng-nâme, Hüsrev ü Şîrîn, Har-nâme vb pek çok eserle ilim ve kültür hayatımıza önemli katkılar sağlamışlardır. Eserin giriş bölümünde Germiyanoğulları Beyliği'nin siyasî tarihi, birinci bölümde Germiyan sahasındaki ilmî, edebi, sosyal, kültürel, dinî faaliyetler ve imar edilen yapılar, ikinci bölümde de şairler ve ilim adamları hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada Germiyanoğulları Beyliği hakkında siyasî, sosyal, kültürel ve edebi alanda en doğru bilgilere ulaşıp beylikler döneminde Germiyanoğulları'nın önemi aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkmen communities under the leadership of their lords began to declare their independence one by one with the decline of Anatolian Seljuk State. One of these communities is Germiyanoğulları Principality, which is its center in Kütahya. Reigned between the years 1300-1429 and remaining about 130 years on the stage of history Germiyanoğulları, has come the forefront domination in the political sphere, as well as with cultural and scientific activities.Germiyanoğulları Principality has grown important scientists such as Şeyhoğlu Mustafa, Ahmedî, Ahmed-i Dâî, Şeyhî, İshak Fakîh and these authors have contributed to our science and cultural lifes with their literal works like Hurşid-nâme, İskender-nâme, Cemşîd ü Hurşîd, Çeng-nâme, Hüsrev ü Şîrin, Har-nâme. In the first part of work was given information about political history of Germiyanoğulları Principality and in the second part was given information about scientific, litarary, social, cultural and religious activities, building structures and poets in the field of Germiyan. In this work has been tried to reach the most accurate information about Germiyanoğulları Principality's political, social, cultural and literary fields and has been attempted to transfer the importance of Germiyanoğulları during the period of principalities.