Germiyanoğulları Beyliği'nde İlmî ve Kültürel Hayat
Scientific and Cultural Life in Germiyanogullari Principality
  1. Tez No: 207904
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Germiyanogulları Beyligi, Türkiye Selçuklu Devleti'nin yıkılmasıyla, Anadolu'da kurulmus olan beyliklerin en büyüklerinden ve en önemlilerinden biridir. I. Yakup Bey tarafından kurulan Germiyanogulları Beyligi, Kütahya merkez olmak üzere en genis sınırlarıyla, Afyon, Usak, Denizli, Kula ve çevrelerinde 1300- 1429 tarihleri arasında hüküm sürmüstür. Bu kadar genis bir cografyaya hükmeden ve yaklasık olarak 130 yıl kadar tarih sahnesinde kalan bu beylik, siyasî alanda güçlü oldugu kadar, özellikle ilmî ve kültürel alanda yaptıgı faaliyetlerle ön plana çıkmıstır. Zira bu dönemde yaklasık bes medrese, bes mescit, on bes cami insa etmis olan Germiyanogulları Beyligi; Seyhoglu Mustafa, Ahmedî, Ahmed-i Dâ'î, Seyhî ve shak Fakih gibi önemli ilim adamlarını yetistirmistir. Bu dönemde yetisen müellifler; Hursid-nâme, skender-nâme, Cemsîd ü Hursîd, Çeng-nâme, Câmasb-nâme, Hüsrev ü Sîrin ve Har-nâme gibi eserler yazarak Anadoludaki Türk edebiyat, ilim ve kültür hayatına önemli katkıda bulunmuslardır. Onların eserlerinden bazıları hala pek çok konuda kültürümüze zenginlik katmaktadır
Özet (Çeviri)
Germiyanogullari Principality is one of the greatest and the most important principalities founded in Anatolia with the collapse of Turkey Seljkian State. Germiyanogullari Principality, established by Yakup Bey I, ruled between 1300 and 1429 years with its centre being Kütahya in Afyon, Usak, Denizli Kula and their surroundings with its widest borders. This principality which ruled such a wide area and stayed on the scene of history for 130 years, appeared in the foreground with the activities they did especially in the fields of science and culture as well as it was strong politically. For Germiyanogullari Principality had built nearly five medressehs (Moslem Theological School), five small mosques, fifteen mosques in this period, and trained important scientists like Seyhoglu Mustafa, Ahmedî, Ahmed-i Dâ?î, Seyhî and shak Fakih. The authors trained in this period contributed greatly to the life of Turkish litareture, science and culture in Anatolia by writing the works like Hursid-nâme, skender-nâme, Cemsîd ü Hursîd, Çeng-nâme, Câmasb-nâme Hüsrev ü Sîrin and Har-nâme. Some of their works still enrich our culture on many subjects.