Beylikler Dönemi'nde Menderes Havzası'nın üretim ve ticaret tarihi (1260-1390)
The history of production and trade of the Menderes Basin in the Period of the Principlities (1260-1390)
- Tez No: 811074
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEÇİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez çalışması, Batı Anadolu'nun en büyük akarsuyu olan Büyük Menderes Nehri'nin doğduğu günümüzdeki Afyon ilinin Dinar ilçesinden, geniş bir delta oluşturarak Ege Denizi'ne döküldüğü Söke ilçesi Dipburun Mevkii'ne kadar olan coğrafi bölgenin, Batı Anadolu Beylikleri veya İkinci Beylikler Dönemi olarak adlandırılan ve XIII. yüzyılın ikinci yarısından XIV. yüzyılın sonlarına kadar olan süreci kapsayan dönemdeki sosyal ve ekonomik yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin odak noktası, Menderes Havzası'ndaki belirtilen dönem aralığını kapsayan üretim ve ticaret faaliyetleridir. Bu tezin kapsadığı tarihi süreç; İnançoğulları Beyliği'nin kurulduğu 1260'lı yıllardan Yıldırım Bayezid'in havzayı Osmanlı topraklarına kattığı 1390 yıllarına kadarki dönemdir. Coğrafi sınırı ise Büyük Menderes ve onunla birleşen Kufi Çayı, Banaz Çayı, Çürüksü Çayı, Çine Çayı, Dandalaz Çayı ve Akçay gibi akarsuların etkilediği şehirlerden ibarettir. Tezin başlığındaki“Menderes”ifadesiyle antik dönemlerde“Maiandros”olarak adlandırılıp günümüzde Büyük Menderes ismi verilen nehir havzası ele alınmaktadır. Küçük Menderes Havzası ise metnin bağlamı uyarınca değerlendirilecek olsa da tezin ana konusunun sınırları dâhilinde değildir. Buna ilaveten havzada kurulmuş olan İnançoğulları, Menteşeoğulları ve Aydınoğulları beylikleri tezin baş aktörleri iken havza üzerinde dönem dönem etkili olan Türkiye Selçukluları ve Germiyanoğulları, yine metnin bağlamına uygun şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the social and economic structure of the geographical region from the Dinar district of today's Afyon province, where the Buyuk Menderes River, the largest river of Western Anatolia, was born, to the Dipburun region of Soke district, where it flows into the Aegean Sea by forming a wide delta, during the period called the Western Anatolian Principalities or the Second Principalities Period, which covers the period from the second half of the thirteenth century to the end of the fourteenth century. The focus of the thesis is on the production and trade activities in the Menderes Basin covering the specified period. The historical period covered by this thesis is the period from 1260s when the Inancids Principality was founded until 1390s when Yıldırım Bayezid annexed the basin to the Ottoman lands. Its geographical boundary consists of Buyuk Menderes and the cities affected by rivers such as Kufi Stream, Banaz Stream, Curuksu Stream, Cine Stream, Dandalaz Stream and Akcay. The term“Menderes”in the title of the thesis refers to the river basin, which was called“Maiandros”in ancient times and is now called Buyuk Menderes. Although the Kuçuk Menderes Basin will be evaluated in accordance with the context of the text, it is not within the boundaries of the main subject of the thesis. In addition, while the principalities of Inancids, Menteshids and Aydınids, which were established in the basin, are the main actors of the thesis, the Seljuks of Turkey and the Germiyanids, which were effective on the basin from time to time, will be discussed in accordance with the context of the text.