Gelincik dağı tabiat parkı ve Kovada gölü milli parkı (Isparta) Ichneumonıdae (Hymenoptera) faunası
Ichneumonidae (Hymenoptera) fauna of Geli̇nci̇k mountain natural park and Kovada lake national park (Isparta)
  1. Tez No: 353429
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Isparta İli Gelincik Dağı Tabiat Parkı ve Kovada Gölü Milli Parkı Ichneumonidae (Hymenoptera) faunasını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nisan 2010 – Ekim 2012 ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında yüksekliğe ve floristik yapıya bağlı olarak her bir alandan 6 istasyon seçilmiştir. Bu alanlardan örnekler atrap ve malaise tuzağı ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda 17 altfamilyaya ait toplam 949 adet ichneumonid birey elde edilmiştir. Bunlardan 56 cins, 71 tür teşhis edilmiştir. Teşhis edilen türlerden 21 tanesi Türkiye için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Bu türler; Lissonota frontalis, Lissonota proxima, Olesicampe fulcrans, Charitopes gastricus, Mesoleius melanoleucus, Odontocolon quercinum, Symplecis invisitata, Barichneumon peregrinator, Mesochorus fulgurans, Chorinaeus scrobipalpae, Trieces bellulus, Dicaelatus pumilus, Herpestomus arridens, Diadromus albinotatus, Diphyus trifasciatus, Hemiteles similis, Ichneumon caloscelis, Bathythrix strigosa, Gelis gallicator, Tropistes falcatus ve Arotrephes perfusor'dur. Türler arasından Charitopes, Tropistes, Arotrephes cinsleri de Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fauna of Ichneumonidae (Hymenoptera) in Gelincik Mountain Natural Park and Kovada Lake National Park in Isparta province. Six stations were chosen each area according to altitude and floristic structure during April 2010- October 2012. Species were collected with sweep net and malaise trap in these areas. At the end of the study 949 ichneumonid species which belong to 17 subfamilies collected. Among them 56 genera 71 species were identificated. Within this study identified 21 species are new records for the Turkish fauna. These species are; Lissonota frontalis, Lissonota proxima, Olesicampe fulcrans, Charitopes gastricus, Mesoleius melanoleucus, Odontocolon quercinum, Symplecis invisitata, Barichneumon peregrinator, Mesochorus fulgurans, Chorinaeus scrobipalpae, Trieces bellulus, Dicaelatus pumilus, Herpestomus arridens, Diadromus albinotatus, Diphyus trifasciatus, Hemiteles similis, Ichneumon caloscelis, Bathythrix strigosa, Gelis gallicator, Tropistes falcatus and Arotrephes perfusor. Also Charitopes, Tropistes, Arotrephes genus are new record for Turkey too.