Diyarbakır'daki jeomiras alanları ve jeolojisi
Geoparks and geology in Diyarbakir
- Tez No: 995380
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ve çevresindeki jeolojik ve jeomorfolojik yapıların korunması, değerlendirilmesi ve turizme kazandırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Diyarbakır, Türkiye'nin jeolojik miras açısından en zengin bölgelerinden biri olup, Karacadağ Volkanik Kompleksi'nden Eğil Kireçtaşı Tepeleri'ne, Birkleyn Mağaraları'ndan Göderne Şelalesi'ne kadar birçok önemli jeomiras alanına ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanlar, bilimsel araştırma, eğitim ve turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Araştırmada Diyarbakır'daki başlıca jeolojik yapılar incelenmiş, özellikleri ve korunma gereklilikleri uluslararası standartlarla karşılaştırılmıştır. Jeomorfolojik yapıların korunması hem doğal mirasın sürdürülebilirliği hem de yerel halk için ekonomik fırsatlar yaratması açısından büyük önem taşımaktadır. Diyarbakır gibi zengin jeolojik çeşitliliğe sahip bölgelerde, jeoturizm faaliyetlerinin desteklenmesi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Özellikle Seyhandede Şelalesi, Ovabağ Volkanitleri, Hasuni Mağaraları, Bırkleyn Mağaraları, Ashabı-Keyf Mağaraları ve Çermik Gelincik Dağı gibi sahalar hem bilimsel hem de turistik açıdan büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, Diyarbakır'daki jeositler Brilha'nın kriterlerine göre puanlanarak bilimsel, eğitsel, turistik ve korunabilirlik açısından değerlendirilmiştir. Sayısal analizler, alanların sürdürülebilir yönetimi ve önceliklendirilmesi açısından yol gösterici olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, Diyarbakır'daki jeolojik ve jeomorfolojik yapıların ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması ve korunması gerektiğini vurgulamaktadır. Jeolojik yapıların korunması ve turizme kazandırılması, hem bölgenin bilimsel araştırmalar ve eğitim açısından değerini artıracak hem de yerel halkın ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to safeguard, assess, and enhance the geological and geomorphological formations of Diyarbakır and its surrounding areas. Diyarbakır is among Turkey's most affluent districts in terms of geological heritage, featuring multiple notable sites, including the Karacadağ Volcanic Complex, the Eğil Limestone Hills, the Birkleyn Caves, and the Göderne Waterfall. These regions possess significant potential for scientific inquiry, education, and tourism. The study examined the main geological structures in Diyarbakır, comparing their characteristics and conservation requirements with international standards. The conservation of geomorphological formations is crucial for the sustainability of natural heritage and for generating economic opportunities for local communities. Promoting tourism activities should be integrated into sustainable development policies in areas such as Diyarbakır, renowned for its geological diversity. Locations such as Seyhandede Waterfall, Ovabağ Volcanics, Hasuni Caves, Bırkleyn Caves, Ashabı-Keyf Caves, and Çermik Gelincik Mountain present considerable scientific research and tourism opportunities. This study evaluated the geosites in Diyarbakır according to Brilha's criteria, encompassing scientific, educational, touristic, and conservation values. The quantitative study has offered direction for sustainable management and prioritization of these regions. This study highlights the importance of promoting and preserving Diyarbakır's geological and geomorphological features on both national and international levels. Conserving these geological characteristics and incorporating them into tourism would enhance the region's significance for scientific inquiry and education, while also promoting the economic development of local communities.