Kutu kiriş - boru kolon kurt ağzı birleşimlerinin yapısal davranışlarının belirlenmesi
Investigation of structurel behaviors on rectangular hollow section (RHS) beam and circular hollow section (CHS) coloumn with plunge cutting connection
  1. Tez No: 353432
  2. Yazar: NURETTİN ALPAY KIMILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sismik yüke maruz kalan yapılar, sahip oldukları geometri, yapı elemanlarının kesit özellikleri ve malzeme sınıfına göre bir yapısal davranış ortaya koyarlar. Ortaya konan bu yapısal davranış, depremin talebine karşı yapının oluşturduğu bir reaksiyon durumudur. Deprem bir kinetik enerji hali ise, yapı mevcut hali ile bir potansiyel enerji olarak algılanabilir ve gelen enerjiyi dengelemelidir. Bu iki enerjinin birbirini karşılamadığı durumlarda ise aradaki farkın yapı tarafından sönümlenmesi istenir. Bu durum yapının enerji sönümleme kabiliyeti olup süneklik olarak adlandırılır. Ülkemizde halen yürürlükte olan deprem yönetmeliği (TDY-2007) çelik yapılar ile ilgili 4. bölümü daha önceki yönetmeliklerden farklı olarak birleşim detayları ile ilgili önemli hükümler içermektedir. Yönetmelikte çelik taşıyıcı sistemler, süneklik düzeyi normal ve süneklik düzeyi yüksek sistemler olarak tanımlanmaktadır. Çelik bir çerçeve sistemin“süneklik düzeyi yüksek çerçeve sistem”olarak tanımlanabilmesi ile ilgili bazı koşullara ilave olarak moment aktaran kiriş/kolon birleşimlerle ilgili detaylar da verilmiştir. Ancak verilen birleşim detayları, sadece I profilleri ile ilgili detaylardır. Kutu ya da boru kesitli profillerden oluşan kiriş-kolon birleşim detayları ile ilgili herhangi bir birleşim detayı verilmemektedir. Bu nedenle TDY 2007'de, kutu ya da boru kesitli elemanlardan oluşan moment aktaran çelik çerçeve sistemlerin deprem hesabında, birleşim detayı ile ilgili olarak herhangi bir detay verilmediği için taşıyıcı sistemin süneklik düzeyi tanımlamasında da bir belirsizlik mevcuttur. Bu çalışmada, dairesel kesitli kolon - dikdörtgen kesitli kirişin alın levhalı kaynaklı moment aktaran birleşimi için süneklik detaylarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, alın levhalı kaynaklı moment aktaran birleşimlerde, profil boyutlarının ve malzeme özelliklerinin düzlem burkulma, yükleme sayısı gibi değişik parametrelerin dönme kapasitesinin üzerine etkisi sayısal ve deneysel olarak incelenecektir. Deneysel analizler, ANSYS sonlu elemanlar programı ile desteklenecek ve elde edilecek sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilecektir.
Özet (Çeviri)
Structures subjected to seismic loads, they have geometry, section properties of building components and materials according to the class they revealed a structural behavior. This structural behavior of structures is a demand to earthquakes a reaction. If the earthquake is a kinetic energy state, the potential energy can be perceived as a structure in its current form and must balance the energy. In cases where reciprocal compensation of these two energy difference by the damping of the structure are desired. Make this condition is referred to as ductility and energy dissipation capability. In the Turkish Earthquake code, which is still in use, the fourth part about steel structures contains important provisions about connection details which are all different from the precious codes. According to the codes, steel structures systems are described as systems that of ductility levels are normal and high. In addition to some conditions, some details about beam/column connections transferring moment are given to describe the steel frame system as a frame system that of high ductility level. But the given connection details are only the details about I profiles. Any connection detail isn't given about the beam /column connection details that are consisted of box or pipe section profiles. That is why, in the earthquake code (2007), there is an uncertainty in the definition of the ductility level of the structure systems as any detail isn't given about the connection detail in the earthquake account of the moment resisting steel frame systems that consist of box or pipe section elements. In this study, it is aimed to investigate ductility details for the connection of end plate welded moment resisting connections of the“circular hollow section column - rectangle hollow section beam”columns. At the end plate welded moment resisting connections, the effect of the profile sizes and material features on the buckling types, cycling loads will be examined experimentally and numerable. Experimental analyses will be supported by the program ANSYS and then the results will be compared.