Binalar için alternatif enerji opsiyonları ve sürdürülebilirlik değerlendirilmesinin analizi
Analysis of alternati̇ve energy options and sustainability assessment for buildings
- Tez No: 353474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sürdürülebilir kalkınma için binalarda enerji kullanımının verimlilik artışının sağlanması gereklidir. Binaların ısıtılması, soğutulması ve aydınlatılması için gerekli olan enerji miktarı dünyanın birincil enerji ihtiyacının üçte birinden daha fazladır. Buna karşılık, binalar enerji temelli çevresel problemlere önemli katkılar sağlamaktadır. Binalarda enerjinin verimli kullanımı sayesinde elde edilebilecek büyük potansiyeller bulunmaktadır. Binalarda enerji akışının simülasyonu ve analizlerinin hesabında genellikle enerji dönüşüm prensibi ile ilişkili olan Termodinamiğin I. Kanununa bağlı olarak yapılmaktadır. Bu tip hesaplamaların daha bütünsel incelemesinin yapılabilmesi için tüm prosesler için birincil enerji ihtiyacının belirlenmesi faydalıdır. Enerji analizi sistemin bütünün belirlenmesinde yeterli değildir. Bundan dolayı Termodinamiğin II. Kanununa bağlı olarak yapılan ekserji analizinin binalardaki enerji akımının belirlenmesi ve analiz edilmesinde daha geniş bir bakış açısı sağlamaktadır. Bu çalışmada binalardaki enerji akımının enerji ve ekserji analizinin temelleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increased efficiency of energy use in buildings is necessary to provide for sustainable development. The buildings, energy demonds sucs as heating, cooling and lighting of the amount of energy that are required for more than one-third of the world's primary energy needs. On the other hand, buildings, energy-based environmental problems provides a significant contribution. There are great potentials that can be achieved through efficient use of energy in buildings. Calculation of flow simulation and analysis of energy in buildings are usually associated with energy conversion principle of Thermodynamics Law 1. The determination of the primary energy demont is benefical for more holistic examinations of these examinations for all process in the system. The energy analysis is insufficient to determine the system performance. Therefore, exergy analysis based on the second Law of the Thermodynamics is given more persfective fort he energy flows in the buildings. In this study, energy and exergy analysis of the foundations of the buildings; energy flows are presented.